A neoliberális kifejezés mára egyértelműen szitokszóvá vált. Némi szerénytelenséggel elmondhatom, hogy magam az elsők között kezdtem használni, negatív értelemben, a hazai publicisztikában. Azt a Reagan és Thatcher nevével fémjelzett, Milton Friedman által megideologizált gazdaságpolitikát értettem alatta, amely a tőkemozgás korlátlan szabadságára, költségvetési megszorításokra és az állami szolgáltatások leépítésére épül. Első, kísérleti műhelye Chile volt, ahol Pinochet tábornok katonai puccsával sikerült bevezetni. Önmagában az is sokat elárul a neoliberalizmus természetéről, hogy egy fasiszta diktatúrában próbálták ki először. A nyugati baloldalon belül mindig erős maradt az elutasítottsága, a protestmozgalmak központi gondolata a neoliberális politika elleni tiltakozás volt.
A történelem egyik paradoxona, hogy hazánkban a demokratikus fordulatra éppen akkor került sor, amikor a neoliberális doktrína világszerte a fénykorát élte. Így hozzánk nem egy fasiszta diktatúra, hanem a politikai szabadság hozta el az állami tulajdon szétverését, a privatizáció istenítését, a külföldi tőke előtti korlátok teljes lebontását. Sok szabadságszerető ember nyilván jó szándékkal, a társadalmi következmények ismerete nélkül kötelezte el magát a neoliberális politika mellett. Így lényegében minden ellenállás nélkül lehetett másfél millió munkahelyet megszüntetni. Ezeket azóta sem sikerült pótolni, a szétvert gyárak és termelőszövetkezetek helyén ma mélyszegénység és újfeudalizmus pusztít. Lehet gyurcsányozni és orbánozni, de négymillió honfitársunk létminimum alatti létének végső soron mégis a rendszerváltozás ősbűne, másfél millió munkahely szétverése az eredendő oka.
Bizonyos fokú privatizációra, a külföldi tőke bevonására természetesen szükség volt. De voltak országok, amelyek mindezt fokozatosan, társadalmilag puhábban vezették be. Groteszk belegondolni, hogy a neoliberális politika hazai bajnokai hajdan gúnyosan lesajnálták Szlovéniát és az akkori Csehszlovákiát a privatizáció lassúsága, a hazai bankok védelme, a munkahelyek „nem racionális” megőrzése miatt. A cseh és szlovén foglalkoztatási adatok ma messze jobbak a magyarnál, sokkal magasabb az ottani GDP, a jobbközép és a balközép kormányok viszonylag kulturáltan váltják egymást a kormányon.