Értelmetlennek látszik a hivatalos düh, amellyel a török hatóságok most rátámadtak a katolikus egyházfőre. Ferenc pápa előzőleg örmény katolikus misét celebrált a Szent Péter-bazilikában, ahol jelen volt Szerzs Szargaszjan örmény köztársasági elnök is. Ott emlékeztek meg az 1915-ös tömeggyilkosságokról, amelyben az oszmán hadsereg a Török Birodalom egymillió örmény polgárát ölte meg.
A pápa azt mondta: az elmúlt évszázadban az emberi nem hatalmas és példa nélküli tragédiákat élt át. „Ebből az első, amelyet a huszadik század első népirtásának tartanak, az örmény népet sújtotta.” A pápának ez a mondata idézet volt abból a deklarációból, amelyet II. János Pál és az örmény egyházfő írt alá 2001-ben. Azért is nehezen magyarázható az indulat, amivel török politikusok most fenyegetik a pápaságot, mert korábban több gesztust tett az azóta elnökké választott Recep Tayyip Erdogan is az örményeknek.
Közel járt ahhoz, hogy elismerje: az ifjútörök kormány és hadvezetés valamennyi örményt száz éve bűnössé nyilvánította, s ami ezután következett, az ennek a következménye volt. A vezető értelmiségieket kivégzőosztag ölte meg, földműveseket, városlakókat katonai kísérettel hajtottak a sivatagba. Volt, aki túlélte, volt, akit megmentettek. A török állam még bizonyos kárpótlási lépéseket is tett. Gesztusokat gyakoroltak, templomokat újítottak fel.