A fegyveres konfliktusokban ők a legelső áldozatok. Ők a legvédtelenebbek, a legkiszolgáltatottabbak. S a legkönnyebben manipulálhatóak. Akikből – ahogy azt a gyerekkatonák sorsa mutatja – már kamaszfejjel kegyetlen gyilkosok lehetnek.
Szinte senki sem tudta elképzelni, hogy ez következik, annyira bátor döntést hozott az oslói Nobel Intézet, amikor a 2014-es Nobel-békedíjat két gyermekjogi aktivistának ítélte oda. Egy 17 éves pakisztáni muzulmán lánynak, Malala Juszafzainak és egy 60 éves indiai hindu férfinak, Kailas Szatjarthinak. Az emberi jogokért küzdőket, egyéneket és szervezeteket már ismertek el ilyen magas szinten. A gyerekjogok most jutottak el ide.
Korábban még jobb lett volna. S az sem elhanyagolható szempont, hogy a politika, illetve a vallás által egymás ellen hangolt, uszított két nemzet képviselőjét tüntették ki. A nyugati világ mindkét díjazottat joggal ünnepli. Különösen nagy a felhajtás az egyébként is nagy megbecsüléssel övezett Malala körül. A Nagy-Britanniában élő kamaszról többen úgy gondolják: ha így folytatja, hamarosan az ENSZ főtitkára lesz belőle.