„A külföldi illetőségű előadóművész választhatja, hogy az előadó-művészi minőségében Magyarországon kifejtett tevékenységével összefüggésben megszerzett, kifizetőnek nem minősülő személytől származó, nemzetközi egyezmény alapján, vagy nemzetközi egyezmény hiányában belföldön adóztatható jövedelme után keletkező adókötelezettségét az 53INT jelű bevallás kitöltésével és benyújtásával teljesíti.” (Ismeretlen szerző: Útmutató a 2014. évről szóló személyi jövedelemadó, a járulék, a különadó, az egyszerűsített közteher-viselési hozzájárulás, az egészségügyi hozzájárulás bevallásához, helyesbítéséhez, önellenőrzéséhez)
Töltöm az évi rendes intelligenciatesztet kifele. Kifejtett tevékenységemmel összefüggésben. Félre ne értsék, nem az én intelligenciám tesztje, én megbirkózom vele évről évre, hiába próbál elgáncsolni aljasabbnál aljasabb trükkökkel az állami bürokrácia. Hanem ez éppen az államigazgatás intelligenciatesztje volna: mikorra ér abba a fejlettségi stádiumba az ország, hogy egy adóbevallás kitöltéséhez nem kell külön NAV–magyar tolmácsot alkalmazni?
Nincsenek illúzióim, ezt én már nem fogom megérni, talán az unokáim se, de ha évtizedek múltán a boldog utódoknak nem kell majd papírhalmokba temetkezve, agyvérzésközeli állapotban számokat bogarászniuk május 19-i estéken, akkor elmondhatjuk, hogy megérte a hosszú küzdelem. Nekem most tulajdonképpen három, azaz 3 számot kellett beírnom a bevallásba. A bruttó keresetemet (apehül: munkaviszonyból származó bérjövedelem az érdek-képviseleti tagdíj nélkül), a már befizetett adóelőleget (levont, befizetett adó, adóelőleg és a visszaigényelhető családi járulékkedvezmény együttes összege) és hogy mennyi családi kedvezményt szeretnék igénybe venni.