galéria megtekintése

Székek és ellensúlyok

Az írás a Népszabadság
2015. 05. 15. számában
jelent meg.


Tamás Ervin
Népszabadság

A szocialista pártról jót a saját honlapjukon kívül alig-alig írnak, érthető tehát, hogy egy négyoldalas ingyenes tájékoztató kiadásán gondolkoznak. Lassan úgy vannak, mint a Fidesz: nem okolhatják mindenért Gyurcsányt. Szervezetük mentális és szellemi állapotáért már nem tehetik felelőssé őt, akinek távozását akkoriban megünnepelték. Arról, hogy a ma már nem is a legnagyobb támogatással bíró ellenzéki párt idáig jutott, sokban tehet a volt miniszterelnök, aki eleinte azt hitte, hogy varázspálcájával egykettőre átalakíthatja az MSZP-t az ő általa megálmodott modern, baloldali mozgalommá.

De azért, hogy jelenleg az MSZP sem nem modern, sem nem baloldali – felelősök még páran. A sértett öregek éppúgy, mint a karrierista fiatalok. A régi elit el volt foglalva azzal, hogy egyszerre minimalizálja a Gyurcsány ütötte sebeket, és üszkösítse is őket. Ezt a különleges politikai manővert Őszödtől fogva mesteri módon végezték, mert Medgyessy után féltek elküldeni egy újabb, a színeikben játszó miniszterelnököt. Az állandó taktikázás fölemésztette stratégiai érzéküket, de azonkívül is minden mást, ami úgymond mozgalmi jellegüket erősíthette volna. Táboruk egyre otthontalanabbá vált, kiégett tarlót láttak maguk előtt bozóttüzekkel, amelyek a szervezeten belüli pozícióharcokat jelezték, nem a markáns irányzatok közötti választás lehetőségét.

A kontraszelekció nem Mesterházy Attila színre lépésével kezdődött, igaz, nem is akkor fejeződött be. Ahogy annak idején az MSZMP-ben pozitív változásként lehetett regisztrálni, hogy az „öreg bolsik” helyére technokrata-pragmatikus, a politikát hellyel-közzel a KISZ-ben elsajátított nemzedék lépett, úgy volt kitapintható az MSZP-ben egy rossz irányú generációváltás. A fiatalok közül sokan „ha nincs ló, a szamár is jó” alapon találtak rá a szocialistákra, az elkötelezettség helyébe a buli lépett, kiváltságokat és ranglétrát láttak maguk előtt, nem pedig az új cövekek leverésének kötelezettségét. (A szót utolsó sikeres politikusuktól kölcsönvéve.) Mondanivalójukat képtelenek voltak eladni, ha egyáltalán volt nekik. Gyurcsány távoztával azonnal egymást kezdték utálni, mai elnökük ereje pedig kimerült abban, hogy kevés önállósággal bíró társait helyzetbe hozva, körkörös védelmi vonalat épített maga köré.

 

Nemigen van a cserepadon olyan politikusuk, aki bátran vállalná a kihívó szerepét és a siker esélyével bevethető lenne, a színes egyéniségek (lásd Szanyi) inkább botrányt, széthúzást okoznak, mintsem támogatókat toboroznának. A lobbiharc most már régóta egy fojtott levegőjű, áporodott akolban folyik, a politikai ellensúly pille volta párosul az anyagi ellehetetlenüléssel. Az ifjútörökök több protokolleseményen vesznek részt, mint hangversenyen vagy konferencián, a szorosan vett pártpolitikán kívül nem érdeklik őket az elméleti viták, tanulmányokat rendelnek, nem olvasnak, beszédeik nyögvenyelősek, zsargonízűek. Kivételek biztosan vannak, de színre lépésük nem nevezhető feltűnőnek.

Néha úgy tűnik, a pár még meglévő, kényelmes széküket szeretnék megőrizni, több nem is kell nekik. Csakhogy így azok is el fognak fogyni.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.