Történelmünk során mindig tiszteltük azokat, akik az ország érdekében bátran kiálltak, esetleg még az életüket is feláldozták. Békésebb időszakban azonban nem hősiességre, hanem okos, megfontolt döntésekre van szükség. Sok megpróbáltatáson átment hazánk a kisebb és kevésbé gazdag európai országok közé tartozik. Minőségi változást hozott életünkben, amikor 2004-ben az EU tagjává váltunk. Az évek során sok milliárd eurós támogatásban részesültünk; megszépült az ország, megszépültek városaink, falvaink. A tagsággal viszont együtt jár, hogy bennünket is köteleznek az EU előírásai, amelyeket – tetszik, nem tetszik – be kell tartanunk. Ez persze már kevésbé tetszik. A Fidesz határozott, célratörő politikusai – élükön a miniszterelnökkel – nagyon nehezen akartak és akarnak beletörődni, hogy legyen olyan szervezet, amely beleszól döntéseikbe, esetleg nem ért egyet demokráciafelfogásukkal, unortodox politizálásukkal. Emiatt néhány vezető uniós politikus lassan már első számú közellenségünkké vált.
Merkel német kancellár bírálata például kormányközeli körökben lassan már napi szükségletté vált. Bizonyára a kancellár asszony sem gondolta első, menekülteket befogadó nyilatkozatának megtételekor, hogy a folyamat ilyen méreteket ölt. A háborús menekültek mellett óriási számban jöttek a jobb életkörülményeket kereső emberek is. Mindezért ma már sokan a német kancellárt teszik felelőssé, és korábbi, elképesztő népszerűsége ellenére visszavonulását javasolják. A kancellár asszony elleni támadások között különös figyelmet érdemel Schmidt Máriának, a kormányhoz közel álló történésznek a Latoszogblog.hu-n közzétett tanulmánya (Útban az önmegsemmisítés felé), mely elképesztően durva, igaztalan, félrevezető állításokat tartalmaz. Engem megdöbbentettek a Németországról, a német értelmiségről írt dehonesztáló mondatai is.
Schmidt szerint a nyugat-európai országok az elmúlt évszázadban egyfajta aranykort értek meg (amiért szerintem keményen meg kellett dolgozniuk), miközben értelmiségi és médiaelitjük (nem a bal- vagy jobboldali, hanem úgy általában) támogató szeretettel viszonyult a kommunista diktatúrák működtetőihez. Való igaz, hogy a nyugati országokban mindenütt megtalálhatók voltak azok, akik nem értették vagy nem akartak érteni, hogy miért nem tetszik nekünk ez a szocializmus.