Pár napja megtudtuk Szijjártó Pétertől, hogy Magyarországon vagy Lengyelországban sokkal szabadabb a sajtó, mint például Svédországban. Érdemes megvizsgálni ezt a tézist. Lehet, hogy mi értelmezzük rosszul a sajtó szabadságát? Pedig aki hozzám hasonlóan eleget dolgozott nem szabad sajtóban, ismeri a szabadon írás felszabadító érzését.
Lám, Oroszországban vannak szinte teljesen szabad, kritikus médiumok is. Ezek azonban alig jutnak el a társadalomhoz. Az emberek többsége a kormány által irányított televíziós csatornákból szerez tudást és véleményt. A kritikus újságírók közül pedig sokakat megölnek, börtönbe csuknak, megvernek, ha nem hallgatnak el. Törökországban (Orbán másik ideálállamában) tavaly 156 újságírót tartóztattak le, 32-en vannak most is börtönben, hét szerkesztőség ellen folyik per, 774 újságírót bocsátottak el amiatt, amit írt. Vannak hasonló példák más olyan irányított demokráciákból is, ahová Szijjártó szeret utazni. A magyar külgazdasági és külügyminiszter tudja, hogy az Európai Bizottság alelnöke, Frans Timmermans a lengyel kormányhoz intézett levélben figyelmeztetett rá: a sajtószabadság az unió alapértéke. Ha csorbul, nagy baj van.
Erre születhetett a merész visszavágás. A vele lojális 888 portál meg is magyarázta: a svéd média manipulált és hazug, mert a nyáron nem számolt be arról, hogy „migránserőszak" történt egy fesztiválon. Már a szó is gyönyörű! Azt írják, hogy a rendőrség és a svéd média rab, mert gyáván hallgatott a zaklatásokról. Nem kifizetődő hasonló ügyekkel foglalkozniuk – állítják.