Az Egyesült Államokban tizenkétmillió illegális bevándorló él. Mind gazdasági migráns, s ennek megfelelően jelentős szerep hárul rájuk: ők szedik a paradicsomot, ők gondozzák a szőlőültetvényeket, ők szakadnak meg három műszakban a húsfeldolgozókban és ők festik ki a lakásokat.
Az amerikai törvények sokáig reményt sem adtak arra, hogy az illegálisan érkezők törvényesítsék helyzetüket, és még most, Barack Obama elnök tavalyi rendeletét követően sem egyszerű megszerezniük a tartózkodási engedélyt. 2006-tól még kerítést is építettek a több mint 3100 kilométeres déli határra. Előbb több mint ezer, majd még 568 kilométeren. Kettős kerítést, járőrökkel, elektronikus jelzőrendszerekkel, légi megfigyeléssel. Kirendelték a Nemzeti Gárdát.
„Hazafias” érzelmű texasiak távcsővel, kezükben puskával ültek a határon, hogy megvédjék földjüket az inváziótól. Ez mind nem segített, a bevándorlók egyre csak jöttek. Akkor kezdett megfogyatkozni az utánpótlás, amikor Mexikó gazdasága beindult, ipar települt a határ déli oldalára, ott is lehetségessé vált az emberhez méltó élet.
A magyar kormány most a Balkánon kirakott plakátokkal akarja elijeszteni a migránsokat. Kovács Zoltán kormányszóvivő szerint elemi érdeke az uniónak és Magyarországnak is, hogy eljusson az üzenet a már úton lévőkhöz, mert a statisztikák szerint a legtöbbjük gazdasági bevándorlónak számít, így nem is kaphatna menekültstátust. Mintha egy kétezer kilométert maga mögött tudó, az életét mentő szíriai családnak ez számítana.