A miniszterelnök véleménye szerint az Európai Bizottság szétzúzta a magyar cafeteria-rendszert, és miután azt a kedvezőtlen döntés miatt úgysem lehet fenntartani, célszerű lenne „készpénzesíteni", és úgy kifizetni a dolgozóknak. Azonnal tisztázzuk, senki nem zúzott szét semmit, mindössze annyi történt, hogy az Európai Unió Bírósága 2016. február 23-i ítéletében kimondta, hogy a jelenleg alkalmazott Széchenyi Pihenőkártya és az Erzsébet étkezési utalvány több szabályozó eleme ellentétes az uniós joggal.
A hatályos SZÉP-kártya- és Erzsébet-konstrukciót 2011-ben, illetve 2012-ben fabrikálták. Uniós tagságunk első hét évében (2004–2011) is voltak Magyarországon cafeteriaelemek (étkezési jegyek, üdülési csekkek stb.), amelyek, ha nem is hiba nélkül, de rendeltetésszerűen funkcionáltak. Az EU-nak nem volt és ma sincs semmi gondja a béren kívüli juttatások rendszerével, kizárólag a diszkriminációt és a monopolhelyzetet létrehozó torz magyar változatot nem fogadja el, mivel az gátolja a vállalkozások letelepedési és szolgáltatásnyújtási szabadságát. Franciaországban, a Benelux államokban és a skandináv országokban évtizedek óta változatos cafeteria-rendszerek működnek, így közösségi szinten fel sem merülhet a különféle juttatások megszüntetésének szándéka. Ugyanakkor számítani lehetett arra az elmarasztaló ítéletre, amelynek értelmében az Európai Unió Bírósága szerint jogellenes a francia utalványforgalmazó cégek magyarországi leányvállalatainak száműzése, míg a SZÉP-kártya vonatkozásában nem elfogadható számukra a három kijelölt – jelentős fiókhálózattal rendelkező – hazai pénzintézet kizárólagos helyzetbe hozása.
Gyorsan rögzítsük azt is, hogy az Európai Unió Bírósága nem a komplett magyar cafeteriaszisztémát „meszelte el", hanem annak két elemére vonatkozóan kötelez bennünket korrekcióra. Azaz: a hibák kiküszöbölése után maradhat az Erzsébet-utalvány is, a SZÉP-kártya és természetesen az összes többi béren kívüli juttatási forma is (bérlet, iskolakezdési támogatás, önkéntes kölcsönös nyugdíjpénztári befizetés stb.). A március 10-i kormányfői mondat viszont a teljes rendszer megszüntetésére és „készpénzesítésére" utal, tehát félő, hogy a ma már nem kedvelt utalvány- és kártyarendszerrel együtt likvidálják az összes cafeteriaelemet. Hangsúlyozom: sem a bizottság, sem a bíróság nem ír elő felszámolást, pusztán a fent nevezett két tétel esetében követel kiigazítást.