Sovány vigasz, de nem árt, ha tudjuk: nem Orbán Viktor az egyetlen uniós vezető, aki szeret Oroszországhoz dörgölőzni. Miközben az Európai Unió a görög gazdasági káosszal és adóssághegyekkel küzd, az új athéni kormány egyik minisztere azt találja mondani, hogy ha az EU sokat akadékoskodik, Görögország kénytelen lesz máshonnan pénzt szerezni, például Oroszországtól vagy Kínától. Keleti nyitás, athéni módra.
Vagyis dehogy nyitás, ott lebeg az orosz árnyék a görögök felett jó ideje. Elég ránézni a térképre: Pallasz Athéné országa Európa délkeleti fertályán fekszik, ahol Törökországgal együtt „őrzi” a volt Szovjetunió déli felét. Ennek a kivételes geopolitikai helyzetnek köszönheti Görögország minden örömét és bánatát.
Kezdjük az örömökkel. Akkor fogadták be Görögországot az Európai Közösségbe, amikor éppen leszámolt a katonai juntával, a demokratizálódás útjára lépett, és közben a világban javában dúlt a hidegháború. Nehogy már a Szovjetunió a keblére ölelje: 1981-ben gyorsan belökték az EK (a mai EU) kapuján. S aztán hihetetlen mennyiségű pénzt öntöttek oda – mindegy, hogy felesleges dolgokra pazarolták, mindegy, hogy korrupt kormányok nyelték le jó részét –, szaladt a szekér, volt miből, csak legyen népszerű Európa. Diszkréten elfordították a fejüket a nyugat-európai politikusok, amikor Athénban a számokat hamisították, sőt még az euróövezetbe is felvették a görögöket.