Vágó Gábor egy korábbi kormányellenes tüntetésen hirdette meg, hogy szükség esetén a tüntetők élni fognak a polgári engedetlenség eszközével. Sőt, másnap már el is kezdte ezt, hiszen azzal, hogy bement az adóhivatalhoz érdeklődni Vida Ildikó lemondásáról, némileg már akadályozta a NAV szokásos munkáját, és ezzel talán már törvényt is sértett.
De vajon lehet-e valaha is erkölcsileg elfogadható a törvény megszegése egy demokráciában? Gandhi, Martin Luther King és a taxisblokád résztvevői szerint igen! Ha az emberek úgy találják, hogy olyan törvények iránti engedelmességre szólítják fel őket, amelyeket ők igazságtalannak tartanak, és a tiltakozás hagyományos eszközei, mint például a tüntetés, már kimerültek, akkor erkölcsileg elfogadható a polgári engedetlenség. A végső cél persze nem az általában vett joguralom megingatása, hanem csak az adott kormányzati politika megváltoztatása a közjó érdekében. És ami fontos: erőszak nélkül, vállalva az esetleges büntetést!
De mi lehet jelenleg a polgári engedetlenség konkrét formája? Taxisblokád? Hídlezárás? Szerintem ezek már múlt századi, elavult módszerek. Viszont jöhet például a digitális blokád a kormány ellen!