galéria megtekintése

Pártélet és halál

Az írás a Népszabadság
2014. 04. 04. számában
jelent meg.


Pető Péter
Népszabadság

Fölöttébb nagy kihívás úgy nekrológot írni, hogy nem tudni, a búcsúztatottak közül ki éli túl a vasárnapot. Attól tartok, nem sokan. Márpedig ha a Fidesz a választási rendszert és a kampányfinanszírozást érintő, a nemzeti együttműködés rendszeréhez méltó cinizmussal készült reformja nyomán megjelenő minipártok meghatározó többsége befejezi működését a vasárnapi voksolás után, a ciklusban már amúgy is kiszenvedésre ítélt magyar demokrácia újabb tüdőlövést kap. Elvégre akkor azoknak a gyanúja igazolódik be, akik azt vetítették előre: az újonnan megalakult szervezeteknek nincs egyéb céljuk, mint a közpénz lehívása s magánjellegű elverése. Esetleg az amúgy megannyi eszközzel kivéreztetett ellenzék további vegzálása és a szavazólap leporellóvá formálása.

Minipárt, egészen kis akcióban
Minipárt, egészen kis akcióban
M. Schmidt János

Temérdek jel utalt arra, hogy a demokratikus politikai rendszerek legfontosabb aktusa éppen bohóctréfává készül alakulni. Olvashattunk képviselőjelöltről, aki az újságírótól értesült arról, hogy nem a szocialisták jelöltje; pártelnökről, aki fejből nem tudta, ki szerepel az országos listája első három helyén; kampánystratégiáról, amely azt célozta, hogy a szavazók mind kevesebbet tudjanak meg a szervezetről; csalásról, amelynek keretében az érintettek másolták az ajánlásokat; olyan mozgalomról, amelynek a megadott telefonszámán elérhető illetékes nem tudott arról, hogy egy párt készülékét kezeli.

 

A Zuschlag János Szabadegyetem eminensei árnyékában pedig próbálkoznak idealisták is. Olyanok, akik kihasználják a történelmi esélyt, s tényleg hisznek abban, amit csinálnak. És valóban elegük van a Selmeczi Gabriellákból, akiket magabiztos tudatlanságuk tart az Országgyűlésben.

Az már a rendszerváltás utáni időszak tragédiája, hogy nincs szervezet, amely ne volna gyanús, miközben elvileg szép is lehetne, hogy mind több formáció vesz részt a voksoláson, mind többen vállalnak közéleti szerepet, mind több gondolat és program vetélkedik. Ám úgy tetszik, e körben a tartalom a legkevésbé érdekes. A hangsúly azon van, hogy mind több párt neve legyen megtévesztő, s mind több lista szerepeljen az egykorvolt szavazócédulán.

Azon viszont kár sopánkodni, hogy majd hatmilliárd forintot osztottak szét az induló pártok között, mert a rajtolók korábban sem a kutyaházperselyben föllelhető summát költötték a választási küzdelemre. Csak régebben nagyobb részt nem számlán, hanem autópálya-kilométerben vagy hídfelújításban zajlott az elszámolás. Tévedés persze azt gondolni, hogy immár tiszta a pálya – elég csak megemlíteni a Civil Összefogás Fórum nevet viselő politikai groteszk munkásságát.

Ez már csak azért is fontos, mert emlékeztet arra: a választás nem elsősorban a minipártokról, hanem az azokat ebben a formában és ilyen módszerrel életre hívó szellemiségről szól majd.

Annak amúgy könnyebb lenne nekrológot írni. Mert megannyi perdöntő bizonyítékunk van arra: nem az idealizmus jegyében fogant.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.