Negatív, stabil, fejlődő, pozitív. E négy jelző szerepel a Moody’s hitelminősítő listáján, ezek közül választanak ki egyet annak jelzésére, hogy következő helyzetelemzésükkor milyen alapállásból közelítik meg az adott ország államadós-besorolásának felülvizsgálatát. A három fő nemzetközi hitelminősítő közül utolsóként a legnagyobb, a Moody’s változtatta negatívról stabilra a Magyarország adósbesorolásához fűzött kilátást.
A jelentést már kedden elfogadta az amerikai cég vezetése, de azt csak péntek éjjel, a piacok zárása után tették közzé. Nem mintha a Wall Streeten hirtelen őrült hajsza kezdődhetne a magyar kötvények után, hanem egyszerűen azért, mert ez arrafelé így szokás. A jelentés kitér a jól ismert tényekre: méltatják a költségvetési szigort és a növekedést, ugyanakkor nem feledkeznek meg a kockázatokról sem, hiszen őket azért fizetik, hogy a befektetői döntésekhez a lehető legmegbízhatóbb szakvéleményt adják, s nem azért, hogy vezető hírben perceken át zengjenek ódákat a kormány tevékenységéről.
Aki a közmédiából tájékozódik, azt hiheti, minden rendben van, kritikus megjegyzés nem érte az unortodox magyar gazdaságpolitikát. Sőt: felerősödtek a Matolcsyt magasztaló mantrák. Érdekel valakit, hogy közben az államadósság menedzseléséért felelős személy saját bankját is bedönti? Nem téma.