Ebből a felismerésből született az új készségek európai menetrendje, amely a készségek fejlesztése révén kívánja a foglalkoztatást javítani. Ennek a kezdeményezésnek a keretében hozott intézkedések az alap- és a magasabb szintű készségek kora gyermekkortól kezdődő fejlesztésére összpontosítva elősegítik, hogy könnyebben lehessen hasznosítani és értelmezni a különböző képesítéseket és az iskolán kívül elsajátítható készségeket, és biztosítják azt is, hogy jobb és frissebb információk álljanak rendelkezésre a munkaadók által jelenleg elvárt és a jövőben igényelt készségekről. Emellett támogatják az olyan, a munkaerő-piaci mobilitáshoz és a hosszú távú boldoguláshoz nélkülözhetetlen készségek fejlesztését, mint a kreativitás, a rugalmasság és a csapatmunka. A kötelező oktatás keretében biztosítanunk kell, hogy minden fiatal legalább egy alkalommal gyakorlati tapasztalatokat szerezzen a vállalkozói szférában.
Az elsődleges törekvés a készségszintek növelése. Biztosítanunk kell, hogy minden polgár rendelkezzen a munkaerőpiacon és a mindennapokban szükséges olvasási, számolási és digitális készségekkel. Ezek kialakításában az alapfokú oktatási és képzési rendszereknek van meghatározó szerepük, de „második esélyt” kínáló útvonalakról is gondoskodni kell azok számára, akik ezen képességek nélkül hullottak ki a közoktatásból. Ezért a menetrend úgynevezett készséggaranciát tartalmaz, ami azt jelenti, hogy a tagállamok olyan rugalmas tanulási útvonalakat alakítanak ki, amelyek mindenki számára lehetővé teszik alapkészségeik javítását, és utat nyitnak a magasabb szintű készségek elsajátítása felé. Ez fontos alapvetést jelent ahhoz, hogy európaiak milliói javíthassák elhelyezkedési és boldogulási esélyeiket, és hogy megteremtsük gazdaságunk növekedésének és országaink gyarapodásának lehetőségét.
Másodsorban a célunk az, hogy a szakoktatás és -képzés „második opció” helyett „elsődleges választássá” lépjen elő, ahonnan egyenes út vezet a munkaerőpiac, illetve a továbbképzés felé. Ösztönözni kell a munkaalapú tanulást, hogy elősegítsük a magas szintű készségek elsajátítását, többek között olyan csúcstechnológiai ágazatokban, amelyek az innováció és a növekedés motorjai lehetnek Európában.
Harmadsorban lehetővé kell tenni a tehetségek érvényesülését. Ehhez gondoskodni kell arról, hogy az egyéni készségek Európa-szerte a gazdasági ágazatok mindegyikében láthatóvá és értelmezhetővé váljanak. E cél érdekében szorosabban együtt kell működnünk a képesítések megfeleltetése terén mind az unión belül, mind pedig annak határain túl. Mindez a migránsok és menedékkérők készségeinek hasznosítását is elősegítené, és vonzerőt jelentene az európai kontinensen kívüli, magasan képzett szakemberek számára.
Együtt megoldást találhatunk a készségekkel és képzésekkel kapcsolatos problémáinkra, és segítő kezet nyújthatunk mindazoknak, akik előbbre akarnak jutni, sikeresek szeretnének lenni, ki szeretnék teljesíteni önmagukat, és jobbá akarják tenni életüket és a társadalmukat.
Tartozunk ezzel a diplomás pályakezdőnek, aki képesítésének meg nem felelő munkát kénytelen végezni, az ötvenéves mérnöknek, aki az új technológiák elsajátítása nélkül nem tudja hasznosítani készségeit, ahogy annak a fiatalnak is, akit gyenge írás- és olvasáskészsége gátol meg abban, hogy előreléphessen. Együttes erővel – a tagállamokkal, regionális és helyi közösségekkel, szociális és oktatási partnerekkel, vállalkozásokkal összefogva – tenni tudunk a változásért!