Valaki vagy okos, vagy gazdag. Mondhatta volna ezt akár Lázár János is. De egy pedagógus mondta a szombathelyi Savaria Szakképző Iskolában.
Kijelentése nem keltett megütközést az osztályban, a diákok – talán egy kivétellel – könnyedén tudomásul vették, elfogadták a kihirdetett játékszabályokat. Akinek egyese volt, kiválthatta pénzzel a rossz jegyet. Nem volt muszáj, a diák mérlegelhetett, dönthetett felelőssége teljes tudatában. Ha nem írt házi feladatot – s ezért elégtelen járt volna –, akkor átgondolhatta, megér-e a büntetlenség neki egy kisebb összeget. Készpénz és Erzsébet-utalvány egyaránt elfogadott fizetőeszköz volt ebben az osztályban. Akarva-akaratlanul érvényesült a magyar társadalom félhivatalos értékrendje, mindenki annyit ért, amennyije van. Észben, tudásban, szorgalomban vagy ennek híján forintban.
A napi üzletelésről az egyik diák készített rejtett kamerás videót, de állítólag nem a nyilvánosságnak szánta, valaki más tette fel a közösségi megosztóra. Ő még december elején az igazgatónak küldte el a felvételt, aki kérte a tanárt, hogy szüntesse be ezt a gyakorlatot.