A kilencvenes évek elején sokan mondtuk és írtuk, hogy akkor lesz a kisebbségek számára is demokrácia, ha szabadon és szabályosan megválaszthatják a képviselőiket. Akkor lesz elég erős és legitim képviseletük ahhoz, hogy ne dönthessenek róluk nélkülük, s ne lehessen velük bármit megtenni. Ezért örültünk, amikor végre megszületett – olyannak, amilyennek – a kisebbségi önkormányzatokról szóló törvény. Súlyosan tévedtünk.
2009. november 10.: a Lungo Drom képviselői szavazatukkal próbálják feloszlatni az akkor Kolompár Orbán által vezetett Országos Cigány Önkormányzatot Reviczky Zsolt / Népszabadság |
Voltak bölcsebbek, akik már akkor is figyelmeztettek: a választójoghoz objektív kritériumok kellenek. Az állampolgárság, a lakóhely, az életkor objektív kritérium, a kisebbségi identitás nem az. Mindenkinek lehet véleménye arról, ki magyar, ki cigány, ki sváb, ki akármi, de senkinek sincs joga bárkit is hivatalosan bezárni vagy kizárni egy kisebbségbe/-ből. Azt gondoltuk, ez elméletileg tényleg megoldhatatlan probléma, de mint oly sokszor, azt is hozzágondoltuk, nem lesz ebből az elméleti problémából gyakorlati.