Miért éppen az öngólra ne használhatnánk ezt a napjainkra már teljesen elkoptatott, lejáratott jelzőt? Kifejezőbb, elegánsabb, mint például a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt., a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület, a Nemzeti Éléskamra Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., a Nemzeti Alkalmazkodási Központ, a Nemzeti Ménes Kft., a Nemzeti Fajtajegyzékről nem is szólva. Tudomásul veendő, hogy az állami, magyar, országos, központi szavak nem kívánatosak. Nemzetietlenek.
Aki a cím alapján azt reméli vagy attól tart, hogy a fociról lesz itt szó, ne reméljen, ne tartson. Javaslom is, hagyjuk békén a magyar labdarúgást néhány hónapig. Örüljünk, ábrándozzunk, biztassunk, szurkoljunk, hogy sikeresen, de legalább elfogadható módon szerepeljen – természetesen nemzeti – tizenegyünk az Európa-bajnokságon.
A Nemzeti (mi más lehetne!) Egységes Tanulói Fittségi Teszttel felmért, több mint félmillió felső tagozatos és középiskolás teljesítményéről essék itt szó. A szakembereknek rendkívül sokatmondó, kilenc részmutatóra kiterjedő – a Magyar (miért nem nemzeti?) Diáksport Szövetség elemzéséből származó – megállapítások alapján csak a lehangoló összegzésre szorítkozom. A 10-18 évesek a kor előrehaladtával fokozatosan, megállíthatatlanul pottyannak ki az ún. egészségzónából (a benne lévő fiúk aránya 73,1 százalékról 46,6 százalékra, a lányoké 67,5 százalékról 26,4 százalékra süllyed). Ezzel arányosan nő a fejlesztésre vagy fokozott fejlesztésre szoruló diákok száma. Elkeserítő az elhízott, állóképességi problémákkal, izomgyengeséggel, a kellő hajlékonyság hiányával küszködők tömege. Ezen csak az iskolai testnevelés, a diáksport fejlesztésével, hatékonyságának növelésével lehet változtatni.