galéria megtekintése

Nem mese

Az írás a Népszabadság
2014. 09. 24. számában
jelent meg.


Doros Judit
Népszabadság

Vannak népmesei alapbölcseletek, amelyekből évszázadokon át erőt merített hallgatóságuk. Elhitték, hogy a legkisebb királyfi legyőzheti a sárkányt, hogy a hamuban sült pogácsa az Óperencián túlig is kitart, s egy csóktól felébred Hófehérke vagy Csipkerózsika. (Sőt, még Shrek Fionája is.)

Győzni lehet, ha kitartóan akarjuk, s ha szívünkben gyávaság helyett bátorság lakozik – sugallják e történetek. Már látom, miként legyintenek erre sokan, s mondják, hogy csak a gyerekek hisznek a mesékben, a való élet ennél sokkal primitívebb és kiábrándítóbb, nincs benne semmi fennkölt. Az győz, aki jobban simul a hatalomhoz, könnyebben veszi rá magát a korrupcióra, önzőbb és közönyösebb másoknál, nem finnyás, nincsenek skrupulusai.

Miskolcon mostanság azonban újfajta meséket is írnak. Itt immár másodszorra győz a legkisebb királyfi, letörve a tűzokádó hatalom összes fejét, rápirítva rátartiságra, állhatatossággal oldva az agressziót. Két évvel ezelőtt a Földes Ferenc Gimnázium esetében érték el a szülők, tanárok, diákok – közkeletűbb nevükön a „zemberek” –, hogy a felülről rájuk tukmált, s mindenki által alkalmatlannak tartott iskolaigazgatót mégse ültessék a fejükre.

 

Most pedig a Kazinczy két tannyelvű általános iskola esetében csikarták ki ugyanezt kitartó demonstrációikkal, s azzal, hogy nem hátráltak, amikor az illetékes minisztérium flegmán csak annyit üzent vissza nekik: mit akarnak, minden rendben, a tanév elkezdődött, a gyerekek érdekei nem sérültek.

Szinte már mellékesnek tűnt, hogy mindkét iskolában ugyanazt a nyugdíj előtt álló pedagógust „tuszkolták volna le” a helyi közösség torkán: a hatalomnak mindig voltak, vannak és lesznek kegyeltjei, ezen nem kell csodálkozni. De hogy mindig ugyanaz?

Sokkal lényegesebb ennél a két történet üzenete. Az ugyanis, hogy a hatalom most is legyőzhető. Ezt lassan már kezdtük elfelejteni. Annyiszor koppintottak már az orrunkra, szőttek ármányt és cselt, s oly sokszor kellett szembesülnünk azzal, hogy amíg egyik oldalon ott a pénz, paripa, fegyver, a másikon már a parittya beszerzése is komoly nehézségekbe ütközik. A küzdelem finoman szólva is egyenlőtlen és igazságtalan. Naponta látunk elbukni igazakat, s szárnyalni hamist.

A hatalom gyáva is. Kínos neki – így, a választások előtt különösen – egy ekkora balhé, és éppen abban a városban, ahol amúgy is inog a polgármesteri szék, fél, hogy végleg elveszti azt. A hatalom ravasz: visszakozik, ha érdekei úgy kívánják, sőt úgy tesz, mintha maga is mindig a bátor farkasok oldalán állt volna, pedig nem: eddig a körmönfont sakálokén. A miskolci iskolaügy azt mutatja: mégsem történhet meg minden.

Hogy a mesék lecsupaszított világánál maradjunk: van, hogy a gonosz meglakol, a jó pedig – ha nem is mindig kapja meg a fele királyságot, de – elnyeri jutalmát.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.