A kétharmaddal járó sajátos lelki torzulás következménye lehet, hogy a Fidesz–KDNP-t meg sem legyinti a kétely, amikor beletúr a nagy társadalmi rendszerekbe. Teljes lelki nyugalommal alakít ki a gazdagoknak kedvező, az állami bevételeket viszont csökkentő adókat. A keletkezett lyukat a szociális kiadások megnyirbálásával foltozza be.
Egy tollvonással államosít iskolát, energiahordozót, elemi közszolgáltatást. Aznapi szája íze szerint dönt arról, kiből lehet atomtudós, kiből meg kalaposinas. Dörgő hangon hirdeti, hogy a munka mindenekfelett, de kényszermunkánál többet nem képes teremteni. A mannát malaszttal pótolja: sosem habozik megszabni másnak, miről mit gondoljon, miben higgyen, hogyan éljen.
Ilyen államban élvén az ember tulajdonképpen fel sem kapja a fejét, ha egy reggel arra ébred, a kormánypártok most éppen az általános iskolai oktatás kilenc évre való bővítését veszik fontolóra. Tulajdonképpen miért ne vennék? Csak mert ők maguk a nyolcéves oktatást vésték kőbe pár évvel ezelőtt, arra mondták ki, hogy onnan főszabály szerint a szakképzésbe vezet az út, és hogy ott minden annyira tökéletesre van már reszelve, hogy a tananyagtól legfeljebb tíz százalékban lehet eltérni? Na és?