Több vadászati honlapon olvashattuk, hogy március derekán az Országos Magyar Vadászati Védegylet (OMVV) irodaházában tartott titkári értekezleten elhangzott és már el is döntetett: áprilisban módosítani fogják a vadászható vadfajok listáját. Néhány napon belül minden portálról lekerült ez az információ.
Ez megdöbbentő! Ilyen fajsúlyú döntések előtt – ha már a Nemzeti Együttműködés Rendszerében élünk – illene szakmai és társadalmi vitát kezdeményezni, és nem kizárólag a vadászati érdekekre való tekintettel dönteni. 2011-ben már volt egy kísérlet arra, hogy mindenféle egyeztetést mellőzve védett madár- és emlősfajokat vadászhatóvá nyilvánítsanak, de ezt akkor sikerült megakadályozni.
Most a szakmai körökben keringő szóbeszéd szerint olyan állatfajokat akarnak vadászhatóvá tenni, amelyek ma még természetvédelmi oltalom alatt állnak: menyét, nyuszt, barna rétihéja, kanadai lúd, barátréce, fenyőrigó, vadgerle, fürj, egerészölyv, holló, daru. Azt is tervezik, hogy olyan faunaidegen állatfajokat akarnak betelepíteni, kizárólag vadászati célok érdekében, amelyeknek idehaza egyszerűen semmi keresnivalójuk nincs. És erről sem a vadászati szakmai szervezetek, sem az érintett szaktárca honlapján nem érhető el érdemi információ.