Az Ausztriával létrehozott kiegyezésben játszott meghatározó szerepét nem kívánta személyes előnyökre váltani. Pedig a kort kutató történészek szerint szinte bármilyen tisztséget megkaphatott volna az Osztrák–Magyar Monarchiában. Ő azonban semmit sem igényelt. Megelégedett azzal, hogy sikerrel teljesítette a maga által vállalt küldetést. A mai szocialista politikusok számára is kiindulópont kell legyen, hogy a politikai szerepvállalás nem karrier, hanem szolgálat. Célja nem a személyes hatalom, nem a személyes előnyök megszerzése, hanem a haza, a társadalom minél szélesebb többsége boldogulásának előmozdítása kell legyen.
A nem csupán üres jelszóként ismételgetett, hanem az MSZP tényleges megújulásához vezető úton az első lépés a hét végi kongresszus kell legyen. Ezen kell befejezni a 2012-ben megválasztott országos elnökség tagjainak lemondásával automatikusan megkezdődött tisztújítást. Hamis állítás, hogy nem a vezető posztra megválasztott személyek, hanem a stratégia, a politika a fontos. A politikát ugyanis személyek, mégpedig a vezetők alakítják ki, ők hagyják jóvá a szakértők által kidolgozott javaslatokat, ők jelenítik meg és valósítják meg azokat.
Ehhez természetesen alkalmas személyek kellenek. Olyanok, akiket alkalmassá tesz tudásuk, felkészültségük, tapasztalatuk, meggyőző erejük, ismertségük, elismertségük és hitelességük. Kiválasztásuknál ezért csak az alkalmasság, a teljesítmény lehet a mérce, ki kell zárni az elvtelen alkukat. A kongresszustól most nem lehet elvárni a választási kudarcok okainak kritikus elemzését. Arra sincs esély, hogy megtörténjen a szervezeti működés demokratikusabbá és hatékonyabbá tételéhez szükséges alapszabálymódosítás.
A politika módosításának is legfeljebb a fő irányait lehet megvitatni. De ezeket a folyamatokat el kell indítani. Több további kongresszusra lesz szükség valamennyi változtatás elvégzéséhez. Időrendben értelemszerűen elsőbbséget kell adni azon kérdések megvitatásának és eldöntésének, amelyek az önkormányzati választáson való helytálláshoz elengedhetetlenek. Az adott körülmények között hiba lenne a kongresszushoz túlzott várakozásokat fűzni.
De a közvélemény számára bizonyítanunk kell a változtatások iránti elkötelezettségünket, és be kell mutatnunk legalább ezek irányát. A régi kínai bölcsesség szerint a leghosszabb út is az első lépésekkel kezdődik. Ezeket a kongresszuson meg kell tennünk, ha el akarjuk kerülni a további bizalomvesztést.
A szerző az MSZP volt elnöke (1998–2004)