A forint drámai leértékelődése minden devizatulajdonosnak extra haszonnal jár. A legnagyobb devizatulajdonos pedig a nemzet devizatartalékaival rendelkező Magyar Nemzeti Bank. 35 milliárd euró szint körül ingadozó devizatartalék-állomány után egy tízszázalékos leértékelődés 1000 milliárd forint nagyságrendű nyereséget jelent a számára, nem beszélve ugyanakkor a tartalékok kihelyezése kapcsán nyert devizakamat-bevételek forintra váltásakor élvezett további árfolyamnyereségről.
Az MNB 2013. évi mérlegében e két tételből közel félezermilliárd, pontosan 472 milliárd forint bevételt könyveltek el. Ha csak a 300 és a jelenlegi 312 forint/euró árfolyamváltozásból származó különbözetet számoljuk, máris 400 milliárd forint átértékelési különbözet jelenhetne meg a mérlegében. Minden jegybank, így a magyar is, élvezi a bankjegykibocsátásból – a pénzállomány növekedéséből – származó úgynevezett „kamarahasznát” („seniorage”) is.
A jegybanknak természetesen kiadásai is vannak, többek között kereskedelmi bankok tetemes jegybanki betéteiért fizetett kamatok is. Mindezek eredményeként a tavalyi esztendőben az MNB 26 milliárd forint mérleg szerinti nyereséget könyvelhetett el – megannyi veszteséges év után. A veszteségeket a mérlegkimutatást követő időszak központi költségvetésének a terhére – tehát valamenynyi magyar adófizető terhére – számolták el.