A muzulmánok – Németországban és Európa más államaiban is – lelkesen ünnepeltek. A német közvélemény egy jelentős része kevésbé, s a kereszténydemokraták soraiban is sokan csóválták a fejüket. 2010 októberében, a német egység huszadik évfordulóján az akkori államfő, Christian Wulff azt találta mondani, hogy az iszlám Németországhoz tartozik, annak része.
Wulff már rég nem szövetségi elnök, a mondat azonban tovább él. Annyira, hogy a minap megismételte Angela Merkel kancellár. Neki is ez a véleménye, s ezt olyan kritikus időben gondolta kifejteni, amikor a párizsi terrortámadások nyomán újabb lökést kap a nyugat-európai iszlámellenesség. Ennek egyik terepe Németország, ahol egyre többeket mozgat meg pró és kontra a gazdasági menekültek befogadása és a radikális iszlám ellen fel lépő mozgalom, a Pegida. Megjegyzendő, ez utóbbinak a bölcsője az a Szászország, ahol a külföldiek (értsd arabok, afrikaiak, muszlim hitűek) aránya alig három százalék.
A kancellár állásfoglalása azért is figyelemre méltó, mert ő nem a kemény szavakról és a nyilvános bírálatokról ismert. Tavaly azonban már szakított a dolgokat inkább elsimító, a nyílt konfliktusokat látványosan elkerülő stílusával. Ausztráliában, a Brisbane-ben rendezett G8-as csúcs után elmondott beszédében leszámolt Vlagyimir Putyinnal és az orosz elnök Ukrajna-politikájával. Ausztráliában – miután több órát tárgyaltak négyszemközt – úgy érezte, elérkezett az a pont, amikor tiszta vizet kell önteni a pohárba.