galéria megtekintése

Még egy különc

Az írás a Népszabadság
2014. 10. 16. számában
jelent meg.


Pócs Balázs
Népszabadság

Hagyjuk a dajkamesét, hogy a britek mindig is szerettek különcködni, és hogy egy termetes csatorna választja el őket az európai kontinenstől, még jó, hogy kilógnak a sorból. Eddig tényleg csak ennyiről volt szó; lehetett szörnyülködni a bulvársajtó rémhírein, hogy az EU már az emeletes buszokat és a tejesüvegeket is el akarja venni az angoloktól.

Ám a londoni kormány legutóbbi, Brüsszelbe címzett „hadüzeneteinek” megértéséhez gondoljunk inkább a döbbenetre, amelyet az idegengyűlölő, szélsőségesen populista Függetlenségi Párt (UKIP) keltett a minap: jelöltjük – egy időközi választáson – most először jutott be a parlamentbe. Jövőre következik a sorsdöntő parlamenti voksolás, és az elemzők máris azzal riogatnak, hogy a hagyományosan hárompárti versenybe (munkáspártiak, konzervatívok, liberális demokraták) ezúttal becsörtet a nyíltan EU-ellenes UKIP is. S elég átnézni a csatorna túloldalára, ahol a franciáknál a felmérések szerint ugyanúgy hasít a szélsőséges Nemzeti Front (ők nemrég a szenátusba kerültek be), ugyanazzal a két célponttal: külföldiek, Európai Unió.

Ugye érthető már, valójában miről is beszél David Cameron kormányfő, amikor azt harsogja, hogy elege van a munkaerő szabad áramlásából (mellesleg az EU egyik legfontosabb alapelvéből)? Sőt azt sürgeti: engedjék meg a régi (nyugat-európai) tagállamoknak, hogy csak akkor eresszék be a munkavállalókat az új (kelet-európai) tagországokból, ha azok gazdasági fejlettsége az övékéhez hasonló szintre ér. Addig kőműveskedjenek, pincérkedjenek, ápolják a betegeket inkább odahaza.

 

„Elmegyek Brüsszelbe, a szabad munkaerő-áramlás ügyében elérem, amire Nagy-Britanniának szüksége van, és nem fogadok el nemleges választ” – keménykedett a konzervatív miniszterelnök. Aki amúgy is perben áll már az unióval, hiszen döntési jogköröket szeretne visszaszerezni, aztán minderről népszavazási cirkuszt is rendezne a brit közönségnek; na jó, közben – nem utolsósorban ezekkel a fegyverekkel – a jövő évi választást is meg kellene nyerni, a UKIP pedig csak jön, jön felfelé.

Megszokhattuk már, hogy az EU-val vívott harcban sosem a tények számítanak. Nem a lengyel kertésztől vagy a magyar ácstól fog összeomlani a brit gazdaság, mint ahogy az sem ingatja meg alapjaiban az Egyesült Királyságot, hogy szavazati jogot kell adni a börtönben ülő elítélteknek. Pedig ez utóbbi ügyön (is) jót veszekedett a londoni kormány az Emberi Jogok Európai Bíróságával, és most azzal fenyegetőzik, hogy semmibe veszi a bíróság ítéleteit – ha ez valakinek nem tetszik, akkor Nagy-Britannia fogja magát, és kiszáll a törvényszékből. Az Európai Bizottságnak például nagyon nem tetszik az ötlet, de nehogy már ebbe is beleszóljon.

Cameron követelőzése sok uniós vezetőt bosszant, mégis jobban tűrik, mint más miniszterelnökök provokációit. Hiába, Nagy-Britannia meghatározó, befolyásos tagállam – és mellesleg a demokratikus berendezkedést sem próbálja felszámolni.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.