Nem gondoltam volna, hogy a svájciak ilyen többséggel utasítják el a bevándorlás drasztikus fékezését. De megtörtént, a szavazóknak több mint hetven százaléka nem akarja, hogy negyedére korlátozzák a migránsok jelenlegi kvótáját. Történt mindez úgy, hogy az utóbbi években Svájcban sikeresek voltak az idegenellenes kezdeményezések. Például a minaretek építésének tilalma. Most azzal kezdeményeztek szavazást, hogy a törékeny alpesi ökoszisztéma nem viseli már el a beáramló tömeget.
Februárban megszavazták a bevándorlási kvóta bevezetését, korábban megtiltották a minareteket, most viszont nem álltak az idegenellenes kezdeményezés mögé. Svájc, ahogy a többi nyugat-európai gazdag állam is, öregszik, szüksége van a migránsok (köztük magyarok) munkaerejére. A svájci gazdaság ezernyi magasan képzett mérnököt, más szakembert alkalmaz az EU-országokból. A legtöbb „idegen” olasz, utánuk a németek következnek. Kellenek az idősgondozók, az ápolók és mások. Svájc lakóinak egynegyede nem ottani állampolgár, az utóbbi évtizedekben épp az EU-val való szoros kapcsolat miatt a bevándorlás tovább növekedett.
David Cameron brit kormányfő pedig a múlt héten állt elő az alsóházban egy bevándorlással kapcsolatos törvényjavaslattal. Ez elsősorban a frissen érkezett migránsok szociális ellátását, segélyezését kurtítaná, de nem állít fel új kvótákat. A brit kormánypolitika képtelen eldönteni, mire hallgasson. A felmérésekre, melyek szerint az EU-ból érkező migránsok már-már pótolhatatlanok a mindennapi életben, a gazdaságban, egészségügyben, oktatásban, vagy a gyűlölködő bulvármédiára és arra, amit közvetít.