Az írásom címével azonos nevű napilap január 27-i számából szereztem tudomást arról, hogy Lengyelországban havi másfél millió zloty forgalom felett a kiskereskedelmet sújtó különadó bevezetését tervezik. „A lengyel elképzelés szerint a havi 300 millió zlotynál (21 milliárd forintnál) alacsonyabb bevételt kimutató kereskedőket 0,7 százalékos különadó terhelné, az ennél magasabb bevételeket 1,3 százalékos kulcs szerint adóztatnák meg. Hétvégente és a munkaszüneti napokon azonban eleve magasabb, 1,9 százalékos kulcs alapján kellene fizetniük a láncoknak. (…)
A varsói eseményeket figyeljük és tájékozódunk a tervezet részleteiről, mert továbbra sem tettünk le arról, hogy a progresszív adókulcsok miatt az év végén kivezetett élelmiszerlánc-felügyeleti díj után a nagy cégeket jobban bevonjuk a magyarországi közteherviselésbe – mondta a magyar kereskedelempolitikáért felelős miniszteri biztos.”
Kezdjük a miniszteri biztos úr kínos szakmai tévedésével. Állításával ellentétben az élelmiszerlánc-felügyeleti díjat nem vezették ki 2015 végén. Őszinte sajnálatomra a kicsik és a nagyok továbbra is fizetik azt: jelenlegi mértéke egységesen az árbevétel 0,1 százaléka. Ennek a díjnak a progresszív (sávos) formája ellen emelt kifogást tavaly nyáron a brüsszeli adminisztráció, és ezért a Magyar Köztársaság parlamentje lineárissá tette, de nem törölte el a díjfizetési kötelezettséget – továbbra is „büntetésben tartva” a kereskedelmet. Érdekes mellékkörülmény, hogy a keletkezett bevételek jelentős részét felélő Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) várhatóan idén beolvad a felügyeletet és irányítást ellátó Földművelésügyi Minisztériumba. A ma még működő háttérintézmény 2015. évi költségvetése közel 15 milliárd forint, alkalmazottainak száma pedig meghaladja az ezer főt. Ennek ésszerű karcsúsítására kellene ütős javaslatot tenni, nem pedig a kereskedők további sarcolására.