Azzal, hogy a közel-keleti válság – menekültáradatként – elérte Európát, így Magyarországot is, felvetődik egy sor kérdés. Ezek jó részét maga a kormány, illetve Orbán miniszterelnök hozta elő különböző megnyilvánulásaiban. Jó lenne tisztázni a használt fogalmakat.
1. Válság van-e nálunk a menekülttömeg miatt? Azt jelenti-e ez a jelenség, hogy Európa bajban van? Vagy éppen azt, hogy Európa továbbra is az az élhető hely, ahová a világ nyomorúságosabb területeiről törekednek az emberek? Lehet, hogy a válság Európa határvidékén van? És lehet, hogy Európa részes ebben a válságban? Van-e felelőssége Európának abban, hogy most emberek milliói menekülnek otthonukból.
2. Létezik-e a nagy összeesküvés? Orbán és Kövér azt vizionálja, hogy a menekültáradatot szinte kiprovokálta az európai baloldal, hogy így rombolja szét a tradicionális nemzetállamokat, európai keresztény értékeket. A nemzetközi baloldal ereje ehhez nem volt elegendő, ezért választották a muzulmánokat, afrikaiakat. Ők rákényszerítik Európára a multikulti amerikanizmusát. Nincs itt valami ellentmondás? Mert mi egy multikulturális szervezet, az EU egységes reakcióját hiányoljuk, ennek hiányában követeljük magunknak a jogot az önálló cselekvésre. Veszélyezteti-e a nemzetállamot Európában az idegen sokaság? Orbán ezt láttatja. Ezt sugallják idegengyűlöletet gerjesztő plakátjai. Most akkor mi a jobb? Az integrált, nemzetek feletti brüsszeli politika vagy a nemzet állami szuverenitás ezen a területen? Azért haragudjunk Brüsszelre, mert toporog, vagy azért, mert lép? Akarjuk a brüsszeli pénzt a migránsok/menekültek helyzetének rendezésére, vagy valami mást szeretnénk? Van-e a magyar kormánynak bármilyen javaslata a közös EU-s politikára? Ide vele! Olvastam két német szociáldemokrata vezető (Gabriel, Steinmeier) cikkét, amely egy humanista menekültkódex alapvetése. Azt akarják, hogy az unió ne csak befogadjon, ne csak törődjön a befogadottakkal, de lépjen is fel a menekültáradatot kiváltó erőszak megfékezéséért.