Tarlós István diákkori álma, hogy van egy gyönyörű királytigrise, és csak ő tud vele kommunikálni az egész világon. A budapesti főpolgármester akkor beszélt erről, amikor három kistigrisnek adott nevet évekkel ezelőtt az állatkertben. Erre az interjúra gondoltam, amikor a minap a metrópótlóbusz-tender kapcsán rejtvényszerű mondatokkal rontott neki a kormánynak, a sajtónak, majd végül, nehogy valakinek hiányérzete legyen, a maga plüsstigrisének, Vitézy Dávidnak, a BKK korábbi vezérigazgatójának. Csakhogy ő már azért sem tekinthető igazi királytigrisnek, mert Tarlós eleve nem tud vele kommunikálni.
Meg lehet zavarodni a politikusok kaotikus képes beszédétől, célozgatásaitól, s főként megfejtésüktől. Régebben azért könnyebb volt az újságírás. Aki olyat állít, hogy ő nem kedvelné a magyar buszokat, mondta például a napokban a racionalitására büszke Tarlós, az szemüvegproblémákkal találja szembe magát. Itt arra a mohácsi vész előtti jelenetre kellett volna asszociálnunk, amelynek során Tarlós István óbudai polgármesterként egy ingatlanügy vitájában azt találta mondani Szénási János MDF-es képviselőnek: „Ne ravaszkodj, mert leverem a szemüveged, és rá is ugrok!"
Ez már elhangzása pillanatában is nagyon vicces lehetett, a főpolgármester pedig a jelek szerint elvárja, hogy precízen emlékezzünk is rá. Ez a dolgunk. Szép küldetés lenne. De mindent felfejteni azért mi sem tudunk. Amikor Tarlós a 3-as metró felújításának idejére a buszbeszerzést tiltó kormányt kezdte mószerolni, megint állathasonlattal élt: ha a kormány valóban azt szeretné, hogy új buszok helyett szolgáltatást vegyenek, „üldözött majmok sebességével ki lehetne tölteni az állami garancialevelet". Itt, ezen a ponton menekültem el a hűvös archívumba, és ezt találtam. „Racionális gondolkodást szeretnék vinni a főváros életébe, számolni fogok, a legegyszerűbb összefüggéseket nem hagyom figyelmen kívül – nyilatkozta Tarlós István 2010-es megválasztása után. – A működést és a pénzügyi helyzetet szeretném stabilizálni (...), odáig nyújtózkodni, ameddig a takarónk ér. És bevezetni egy világos kommunikációt, ami nem vezeti félre folyton az embereket – röviden szólva magyarul szeretnék beszélni."