Szakály Sándor, a magyar kormány által létrehozott és közvetlenül ellenőrzött Veritas Történetkutató Intézet főigazgatója nemrég ezeken a hasábokon ezt írta: „…huszonöt esztendővel a rendszerváltoztatás után érdemes lenne a »népbíráskodás tisztességével« is foglalkozni, és véleményünk megfogalmazása során a tényekre is figyelmet fordítani.” Vizsgáljuk meg tehát a tényeket.
1944. december 21-én ült össze Debrecenben az Ideiglenes Nemzetgyűlés, amely kormányt is választott. Az 1939. évi II. tc. 141. §-ában foglalt, a kivételes hatalomról szóló rendelkezést alkalmazva az Ideiglenes Nemzeti Kormány rendeletet hozott a közalkalmazottak igazolásáról, mely a Magyar Közlöny első, 1945. január 4-i számában jelent meg. Február elején hozták létre a népbíróságok és népügyészségek rendszerét, hogy „mindazok, akik a magyar népet ért történelmi katasztrófa okozói, illetve részesei voltak, mielőbb elnyerjék büntetésüket”. Májustól ezt a rendeletet is módosították. Az eljárás alá vont személyek sorsát több hatóság párhuzamos hatásköre, a jogszabályok bizonyos részleteinek a tisztázatlansága, a pártok érdekérvényesítése, a bizottsági tagok személyes ellenszenve vagy szimpátiája elég bizonytalanná tette.Mindezt tetézte a politikai rendőrség gyakran öntörvényű (elsősorban a kommunista párt vezetői által irányított) működése. A tisztázás sokáig elhúzódott, a folyamat soha nem került nyugvópontra, még 1947. június 19-én is a Minisztertanács napirendjére került ez a kérdés. 1956 után újra „felélesztették” a népbíróságok intézményét.
Kérdés, hogyan lehet ma, majd hét évtizeddel később, a konszolidált Európa biztonságában megítélni az akkori, szinte minden elemében vitatott döntéseket? És minek alapján minősítsünk ma egy másik korban, más nemzetközi viszonyok között hozott döntéseket? Ma valószínűleg nem végeznének ki a német fasizmus mellett kiálló háromezer embert Belgiumban, négyszázat Dániában és négyezret Franciaországban. Nürnbergben 658 halálos ítéletet hoztak, s a különböző német megszállási övezetekben több millió személy ellen folytattak eljárást.