galéria megtekintése

Kulőr lokál

Az írás a Népszabadság
2014. 09. 01. számában
jelent meg.


Miklós Gábor
Népszabadság

Legalább huszonöt éve, hogy akkori főnököm kitalálta: készítsen a gazdaságpolitikai rovat párhuzamos riportot két vendéglátó-ipari egységről, méghozzá gyorsétteremről. Egy éve működött már az első budapesti McDonald’s hamburgerétterem. A Blaha Lujza tér és a Népszínház utca sarkán pedig még virágzott a jól megtermett önkiszolgáló étterem.

Átmentem a József körút másik oldalára, ettem, ittam, beszélgettem az üzletvezetővel. Kolléganőm a Mekit írta meg. Az összehasonlítás nagy nyertese az amerikai gyorsétterem lett. Ma már másként látom a helyzetet. Kerülöm az amerikai láncok éttermeit, illetve csak végveszélyben térek be hozzájuk. Ha tehetem, olyan helyeken eszem külföldön is, mint amilyen a Népszínház utcai hajdani önki volt.

Nem volt valami higiénikus, de az ízei háziasak voltak. Olcsó volt. Igaz, hogy néha odaült hozzám egy csöves, hogy kinézze a kaját a tányéromból, de ez is része volt a kulőr lokálnak. A helyzet azóta annyiban lett bonyolultabb, hogy miközben az amerikai szabású étkezdék növekedése és terjedése nálunk is folyamatos, visszatértek a hajdani önkik, legalábbis az étlapjuk a különböző főzelékezők és falodák formájában.

Azt gondolom, hogy helyreáll az egyensúly, amelyben megfelelő helyet kapnak az indiai, kínai, török, szerb és egyéb büfék. Az evés ugyanis nemzetközivé lett nálunk is, s kevesen hökkennek meg, ha történetesen egy kurd–tibeti vegyes páros által üzemeltetett etnobüfébe invitálják őket.

 

A McDonald’s és pályatársai (ne akarják, hogy felsoroljam valamennyiüket) azonban műfajt teremtettek. A szabványosított étel, ital, a mindenütt ugyanazt ígérő álcsirkefalat, az egyenízű zsemle és ketchup azt ígéri, hogy akárhol térek be, ugyanazt a minőséget (vagy minőséghiányt) és kiszolgálást kapom. Hágában, Rosztovban és Szarajevóban is. Az amerikai gyorsétterem lett a globalizáció egyik jelképe. A nemzetek jólétét elkezdtük az átlagórabérből megvezető csízbörgerben mérni. Sőt a világbékéhez is köze lett, miután egy felmérés azt állította, hogy nem háborúznak egymással olyan országok, ahol van McDonald’s.

Most azonban baj van. Kijevben is és Moszkvában is létezik Meki, s e városok (s persze országaik) között harc dúl. Sőt! Moszkva most háborút kezdett a saját hamburgercsárdái ellen is: egyszerre száz ilyen egységben indítottak vizsgálatot a roszpotrebnadzor (fogyasztóvédelmi hatóság) revizorai. Nem politika! – állítja a hatóság, csupán az orosz népet védik a lehetséges amerikai fertőzéstől. Korábban az elhízás veszélye miatt indultak attakba az (amerikai) gyorséttermek ellen.

Egyébként megjegyzem, hogy az oroszok is kiépítették a maguk hasonló hálózatait, tavaly magam is kipróbáltam egyet Szentpéterváron. A koszt éppoly egyenízű, mint az amerikai. Csak egy kicsit zsírosabb volt a tálca, és mogorvább a személyzet. A díszlet oroszos volt, s volt az egészben némi kulőr lokál. Mi ettünk benne éppen, és még egy külföldi. A Meki zsúfolva volt oroszokkal.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.