Erdélyi barátom agitál telefonon, menjek szavazni vasárnap, s természetesen szavazzak nemmel, mert ez nem arról szól, hogy ki milyen viszonyban van a regnáló kormánnyal, hanem hogy nem szabad lefeküdni a nagyhatalmaknak, és ha mégsem megyek el, s mégsem szavazok nemmel, akkor ötven afgánt kell telepíteni a házam elé, mert azt érdemlem. Persze barátilag.
Kérdem tőle, leszedték-e már a kukoricát, mert ennek van most itt az ideje. Arrafelé ez még mindig családi esemény, ilyenkor összegyűlik a rokonság, beállnak egy-egy sorba, s törik a törökbúzát, ahogy arrafelé ezt nevezik. Előbb egyiküknél végeznek, aztán a másik hétvégén ugyanaz a csapat másikukhoz vonul. Napszámost itt felvenni szégyennek számít, akinek nincs egy efféle munkához elég rokona, barátja, komája, jó ismerőse, az annyit is ér.
Annak idején mifelénk a nagyapám lovas kocsival hozta el a faluszéli földekről a vászonzsákokba szedett tengerit, amit aztán leszórtak a nyári konyha padlójára. Ennek a helyiségnek októberben már nem volt feladata, a család ilyenkor a „nagy házba" tette vissza székhelyét, elég volt egy helyen fűteni. Legközelebb majd csak decemberben telt újra meg élettel a kis épület karácsony előtt, disznóvágáskor.