galéria megtekintése

Köz és érdek

Az írás a Népszabadság
2014. 05. 16. számában
jelent meg.


Pető Péter
Népszabadság

A közérdekben eljáró oligarcha – ha a szó klasszikus értelméből indulunk ki – olyan, mint a fedett napozóágy vagy a mérsékelt náci. Értsd: nem létezik. A kételkedő elég, ha Felcsútig ellátogat, ahol négyezer néző befogadására alkalmas bizonyítékot talál az állításra. A tehetősebb kíváncsi elmehet akár Rio de Janeiróig is, ahol szintén értékes tapasztalatokkal gazdagodhat. Legalábbis ez derül a hírekből, amelyek arról szólnak: az Andrade Gutierrez nevű cég, amely megannyi futball-világbajnoksággal összefüggő építkezésben kapott szerepet, a 2008-as 73 ezer dollárról – egyetlen választási ciklus alatt – 37,1 millióra növelte politikai támogatásai mértékét. E meghökkentő emelkedés fényében talán érthető, miként lehetséges, hogy az illetékes szervek elfelejtettek bevasalni a vállalaton egy tizenhatmillió dolláros büntetést, amelyet öt hónapos késése miatt kellett volna fizetnie.

Nyilván vannak olyan, Lázár János irodájából nézve gyarmatosítónak, hovatovább átláthatóság-terroristának tetsző államok, ahonnan dermesztőnek látszanak a brazíliai fejlemények. Nem úgy egy Civil Összefogás Fórummal ellátott országban, ahol inkább a gyakorlat kezdetlegessége vált ki értetlenkedést, hiszen az ottani kollégák még nem fedezték föl, hogyan lehet egy civilmaskarába öltöztetett részlegnek kiszervezni a kampányt, s láthatatlanná tenni a finanszírozást.

Aki úgy hiszi, hogy a nemzeti együttműködés rendszere bármi egyéb meghökkentőt találna a tízmilliók nyomorával küszködő közösség szétrablásában, azt lehűti Csontos János publicista. Az újságíró az ATV Hírvita című műsorában Vári Györggyel folytatott disputája során közölte: helyesli, ha a kormány inkább a saját, nem pedig a baloldal oligarcháit támogatja. Majd a kérdések hatására finomított, s arra jutott, ezt akkor tegye, ha ezt közérdek indokolja. A fináléban pedig már a magyar kis- és középvállalkozókra vonatkoztatta gondolatát. Mármost, mint azt leszögeztük, „közérdekű” oligarcha nincs. És Csák Máté kiskirályt sem nevezték a korabeli politikai diskurzusban startup-vállalkozónak, így a milliárdos megrendeléseket kasszírozó Mészáros Lőrinceket se eufemizáljuk a kkv-szektor képviselőivé.

 

Inkább beszéljünk arról, milyen reménytelen ennek az országnak a helyzete, amíg nem közös minimum: mindegy, kivel van az oligarcha, mert a demokratikus közösséggel szemben áll. Ahogy a felháborodott brazilok mondják: a politikus azt szolgálja, aki a kampányát fizeti. Persze csak addig, amíg ezért a választók el nem zavarják a hatalomból. Ám amíg nincs országmagánosítást elutasító egység, addig kétszázezer néző befogadására alkalmas szánkópályát is építhetnek Harkányba. Addig nincs okunk meglepődni azon, hogy az ügyészség elutasítja a feljelentést, amelyet az Együtt–PM tesz, mert Menczer Erzsébet fideszes önkormányzati képviselő fia azért kapott önkormányzati lakást a III. kerülettől, mert szűkös volt a szülői ház. Vagy azon, hogy a Közgép 24 milliárd forintot nyert csak az idén közbeszerzéseken.

Mert addig az számít közérdeknek, ami jó valakinek, de sohasem a közösségnek.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.