Soha nem voltam szegény, pláne koldus, de éltem egykor a létminimum alatt, amikor a feleségem négy gyerekkel gyeten volt, és én sem kerestem túl sokat. Elhiheti nekem az olvasó, hogy koldusnak lenni és a KSH létminimuma alatt lenni – nem ugyanaz. Nagyon nem. És nem is kellene a társadalomstatisztikában kevéssé járatos polgártársainkat ezzel hülyíteni.
„Orbán Viktor évértékelő beszédében arról kellett volna szólni, hogy mára Magyarország nem hárommillió, hanem négymillió koldus országává vált.” Ezt mondta például 2012-ben Korózs Lajos szocialista képviselő, aki civilben szociológus, tehát jól tudja, hogy ha Orbán erről beszélt volna, csupán eggyel többet lódított volna. Ahogy tette is, amikor ő volt ellenzékben. 2007-ben ő vádolta Korózs pártját ugyanazon létminimum-számítás alapján azzal, hogy „a hárommillió koldus országává” tette hazánkat. 2009-ben, amikor Korózs volt a szociális és munkaügyi államtitkár, épp 3,7 millió „koldus országa voltunk”. Hallotta ezt akkor tőle valaki?
Miután a KSH a fenti adatokat eredményező létminimum-számítással fölhagyott, a szakszervezeti konföderáció megbízásából a Policy Agenda számolja ezt tovább a KSH régi módszere alapján. Nem lenne ez baj, mert ez is jelez valamit, és a korábbiakkal összevethető adatokat szolgáltat. Csak hát a szakszervezetek úgy állítják be a dolgot, mintha a nyomortól kellene megmenteni a minimálbér radikális növelésével az ország lakosságának majd felét.