Az alacsony világpiaci olajár hatására a várakozásokat akár fél százalékkal meghaladó mértékben is nőhet a magyar GDP – így kalkulál most Varga Mihály, aki szerint a gondosan megtervezett 2015-ös büdzsé konzervatív számításokon alapul, még a szomszédunkban zajló háború, az orosz embargó hatásaira is készítettek hevenyészett forgatókönyveket.
A variációs lehetőségek taglalására, az esetleges válaszlépések kifejtésére az MTI újságírója nem kérte meg a nemzetgazdasági minisztert. Minek is: elégedjen meg mindenki azzal, hogy mennyire gondoskodó a mi kormányunk. Még lesz, aki elhiszi, hogy a Széchenyi könyvtárnak amiatt kell majd leköltöznie a budai Várból, hogy legyen elegendő hely a mindenre gondoló kormány forgatókönyveinek tárolására. A helyzet ennél prózaibb. Forgatókönyvekkel, közpénzen megrendelt kétes szavatosságú Századvég-elemzésekkel és hatástanulmányokkal tele a padlás, de az is csak képletesen.
Mi mást higgyünk, ha az ellenzék és a valódi civilek legfeljebb fecni méretű lapon fikarcnyi információt kaphatnak arról, ami az ország, benne az ő életüket is meghatározza? Hatástanulmány a megyei matricák bevezetéséről? Netán a netadóról? Esetleg Paksról? Felejtsük el: amihez nem értünk, abba ne üssük bele az orrunkat. Bízzuk a szakértő(i)kre. Különben is igazuk van: ha a hatástanulmányokat közszemlére tennék, az ellenzék szándékosan kiforgatná azok tartalmát, felnagyítaná a részletkérdéseket, torzítva ezzel a lényeget, hogy a szövegkörnyezetéből kiragadott szavakat, mondatokat már ne is említsük.