A törökországi puccskísérletet követő megtorlásnak már a számai is megdöbbentőek. Közel nyolcezren börtönben vannak, háromezer bírót és ügyészt felfüggesztettek állásából, nyolcezer rendőrt elbocsátottak. Az oktatási minisztérium 22 ezer dolgozóját kényszerszabadságra küldték. A számok óráról órára növekednek. A puccskísérlet utáni bosszú nem áll le. A kutatóknak és az egyetemi professzoroknak szerdán megtiltották, hogy külföldre utazzanak. Recep Tayyip Erdogan elnök a halálbüntetés visszaállítását is lebegteti.
Mindez messze túlmutat a puccs résztvevőinek demokratikus jogállam keretei közötti felelősségre vonásán, az ország teljes elfoglalását és az ellenzéki hangok elhallgattatását célozza. Ez már szúrja a puccs bukását és a demokrácia győzelmét üdvözlő nyugati vezetők szemét is: keddi telefonbeszélgetésük során Barack Obama amerikai elnök felszólította Erdogant, tanúsítson önmérsékletet. Az Európai Unió vezetői a demokratikus szabályok betartását hangsúlyozták és azt, hogy a halálbüntetés összeegyeztethetetlen az uniós tagjelöltséggel.
Erdogant ez nem zavarja. Magabiztossá teszi, hogy az uniónak szüksége van rá a menekültválság megoldásához, az Egyesült Államoknak pedig az IS elleni harchoz. Az udvarias dorgálásokat meg fogja hallgatni, megrántja a vállát, majd kihasználja a puccskísérletet arra, hogy tovább építse illiberális államát.