Az RMDSZ fél lábbal kilépett a kormányból. Victor Ponta miniszterelnök már csak a szombaton esedékes, formális döntésre vár, hogy a parlament elé terjessze kabinetje új összetételét, amelyből már hiányozni fognak az RMDSZ miniszterei.
Ellenzékbe vonulással remélik megállíthatni az RMDSZ vezetői a szervezet erodálódását. A szövetség támogatóinak száma a szavazási kedv általános visszaesésével párhuzamosan ugyanis 1990 óta csökken, ám a 2012-es parlamenti választásokig szavazatainak aránya nagyjából megegyezett a romániai magyarokéval. Akkor hirtelen hatodával, 5,13 százalékra esett vissza. Ha a szövetség 2016-ban is át akarja lépni a vészes közelségbe került parlamenti bejutási küszöböt, a tendenciát még megállítani sem elég, meg kell fordítani. Az ellenzékbe vonulással az RMDSZ jelezni kívánja, hogy megértette a választói üzenetét, és nem kormányoz tovább azzal a Victor Pontával, akit a magyarok elsöprő többsége elutasított a novemberi elnökválasztások második fordulójában.
Korábban is előfordult már, hogy a magyarok az RMDSZ álláspontjával ellentétesen voksoltak, de ilyen érzelmi alapon csak a közösség szempontjából tét nélküli választáson döntöttek. Részben ezzel a pragmatizmussal magyarázható, hogy az Erdélyben amúgy népszerű Fidesz nem tudta a kegyeibe fogadott szervezetek és pártok felé „terelni” az erdélyi magyarokat. Markó Béla volt szövetségi elnök egy interjúban azt is megkockáztatta, hogy az RMDSZ-re többen voksolnak, mint ahányan kedvelik a szervezetet, mégpedig azért, mert az erdélyi magyarok tisztában vannak vele, ki képviseli ténylegesen az érdekeiket.