„Ha az igazságszolgáltatást irányíthatnám, akkor már mind börtönben lenne” – ezt találta mondani a miniszterelnök a Buda-Cash-ügy kapcsán. Orbán Viktornak ilyet persze nem illik nyilatkoznia, mert mégiscsak egy elvileg független hatalmi ág dolga eldönteni, hogy kit és mikor kell becsukni. Más kérdés, hogy a Fidesz a sajátos elképzeléseit mégis sikeresen ültette át a gyakorlatba. Vagyis: aki bűncselekményt követ el, ha lebukik, rács mögé kerül.
A fogvatartottak száma így az utóbbi néhány esztendőben legalább kétezerrel nőtt. A várt eredmény elmaradt, mert közhelyszámba megy, hogy a potenciális elkövetőket a súlyosabb szankciók kilátásba helyezésével a világon sehol nem sikerült elrettenteni.
A kormányt azonban sem ez nem zavarja, sem az, hogy a börtönök nagy részében elviselhetetlen állapotokat teremtett. Most azonban kénytelen lesz valamit tenni ez ellen, mert az Emberi Jogok Európai Bírósága kedden kimondta: a fogva tartás hazai körülményei már önmagukban is embertelen bánásmódot jelentenek, ezt pedig nemzetközi egyezmény tiltja. De a bírák még ennél is továbbmentek, mert felhívják a figyelmet arra, hogy a büntetésvégrehajtás területén rendszerszintű problémák vannak, szisztematikusan sértik meg az alapvető emberi jogokat.