Rárontott a kormány a tiltakozó tanárokra. Orbán Viktor tréfának nevezte a pedagógusok ultimátumát. Lázár János politikailag komolytalannak ítélte Pukli Istvánt. Az alsónadrágját villantó Németh Szilárd ügynökként emlegette az iskolaigazgatót. A parlamentben a tüntetések szónokai mellett Rétvári Bence leleplezett két nemzetközileg elismert oktatáskutatót, akik a tiltakozókat segítik. Bűnükül rótta fel, hogy a korábbi kormányok idején oktatásról szóló tanulmányokat írtak az oktatáskutató intézetnek. Ez ma valóban elképzelhetetlen lenne.
A kormány mindenkire lő, aki nem az általa diktált szabályok szerint játszik. Márpedig a tiltakozó mozgalom célja mintha éppen az lenne, hogy kilépjen a kormány által meghatározott feltételek közül. Nem fogadja el a „köznevelési kerekasztalt", személyesen a miniszterelnöknek címezve fogalmaz meg követeléseket az illetékes minisztert és államtitkárt mellőzve, valamint kész átlépni a sztrájktörvényen.
Az Orbán-rendszerben az alkotmányosságból kiinduló stratégiák zátonyra futnak. A jogszabályok ugyanis villámháborús módszerekkel megváltoztathatók, a jogalkalmazásban csak véletlenszerűen érvényesül a jogszerűség a politikailag érzékeny ügyekben. Ha másként nem megy, akkor akár egy nagy eséllyel Fidesz-közeli szekuritis osztag állítja elő a kiinduló jogi helyzetet, amit aztán a választási bizottság és még a Kúria is helybenhagy.