galéria megtekintése

Játsszuk az ostobát

Az írás a Népszabadság
2014. 06. 11. számában
jelent meg.


Révész Sándor
Népszabadság

Ha komolyan vesszük a Kásler kontra OTP perben született ítélet indoklását, akkor a felperes nem alkalmas rá, hogy hitelt vegyen fel. Ha ezen ítélet alapján születik meg majd a jogegységi határozat, akkor abból az következik, hogy a magyar átlagpolgárnak nem szabad hitelt adni. Leírták a szerződésében normális méretű betűkkel, magyarul és érthetően, hogy a polgár vételi árfolyamon kapja a devizahitelének megfelelő forintösszeget, s eladási árfolyamon számítják ki a törlesztőrészletét. Ez az, ami a bírónő szerint nem világos, és az átlagos ügyfél nem is érti.

Értik? Az átlagos ügyfél, aki bemegy a bankba, ahol láthatja az aznap érvényes vételi és eladási árfolyamokat, akinek az orra elé teszik az ország sok ezer utcai váltóhelyén ugyanezt, aki alighanem vett már életében eladási és váltott vissza vételi árfolyamon külföldi pénzt, nem érti, miről van szó. Nem érti, hogy ha devizában vesz fel kölcsönt, amit forintban költ el és fizet vissza, akkor a devizáért eladási árfolyamon forintot vesz, amikor a hitelt megkapja, és forintért vételi árfolyamon devizát, amikor a hitelét törleszti. Mit mondjunk erre? Akiről feltételezzük, hogy ezt nem érti, arról nem feltételezhetjük, hogy forintmilliókról, hosszú távú kötelezettségvállalásról felelős döntést tud hozni. S ha ezt nem lehet róla feltételezni, akkor nem szabad neki hitelt adni. Pont.

Igazából persze az átlagos ügyfél azért nem izgatta magát az árfolyamrés miatt, mert tudta, hogy az sokkal kevesebbet számít, mint az óriási rés a forinthitel és a devizahitel kamatai között. És ezt nagyon jól tudta. Csak azt nem tudta, hogy az a kormány, melyet a tisztelt adósok nagy többséggel megválasztottak, unortodox, vagyis abnormális gazdaságpolitikával úgy elértékteleníti a forintot, hogy belekékülnek.

 

A tisztelt ügyfelek persze most örülnek, hogy minden komolyabb pénzügyi tranzakcióra alkalmatlannak nyilvánították őket, mert az árfolyamrés tisztességtelenné nyilvánításával visszakapják a töredékét annak, amit a forint elsorvasztásával elvettek tőlük. A Kásler-perben született ítélet a hitelösszeg egy százalékát sem érinti.

Lehet azzal érvelni, hogy a bank igazából nem vált oda-vissza devizát, csak számolgat, s ezért nem jár neki árfolyamnyereség, csak egy kis konverziós költség, amit beépíthet a kamatba. Ha törvénnyel húznak egy vonalat, miként a devizás lakáshitelek esetében, hogy ezentúl a törlesztőrészleteket középárfolyamon kell kiszámítani, az rendben van. De hogy a bíróság ezt visszamenőleg is tisztességtelennek ítéli az érthetőség hiányára hivatkozva – ez vicc. Ártalmas vicc.

Attól nem dől össze a világ (bár nem is oldódik meg semmi), hogy egy kis pénz visszacsorog a bankoktól az adósokhoz. Az ítélet üzenete a súlyos: nem kell rendesen megfontolnod, mit írsz alá, nem kell értened azt sem, amit értesz, nem kell felnőnöd a kötelezettségvállalásaidhoz, add az ostobát, bízz a felsőbb hatalmak kegyében, és helyezd magad a gyámságuk alá.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.