A kártalanításukat ellenben azoknak a bankoknak kell – az ügyfeleik pénzéből – összeadni, akik a csalókkal ellentétben tisztességesen végezték munkájukat. Magyarul mi – akik nem a kiemelkedően magas hozamot ígérő bankoknál tartjuk megtakarításainkat – fizessük ki a pórul járt ügyfelek kárát! Milyen alapon?
Értem én, hogy a pilótajátékba keveredett emberek most siránkoznak, szeretnék visszakapni az elcsalt pénzüket és az államtól várják a segítséget. Amikor viszont még „futott a szekér” és jött az extrahozam, egyiküknek sem jutott eszébe, hogy a normál hozamon bankolókkal megossza a különbözetet. Igazuk is volt. Milyen alapon? Elvégre ők vállalták a nagyobb kockázatot a magasabb hozamért cserébe.
Akkor viszont most is e szerint kellene viselkedniük: belátni, hogy ide vezet a kapzsiság, hogy így jártak és jogi úton megpróbálni visszaszerezni a csalóktól a pénzüket. Lehet, hogy sokakat megbotránkoztat a kapzsiság kifejezés, pedig jobb szót nem találni rá.
Mi másként lehet értékelni ugyanis azt, amikor olyan cégre bízzák emberek a pénzüket, amelynek extrahozam-ígéretei hivatalosan sehol nem lelhetők fel, csak szájhagyomány útján terjednek a kisvárosban, ráadásul mindez „profilidegen” illegális pénzügyi tevékenység eredményeként?
Ezekbe a gyorsan és sok pénzt fialó pilótajátékokba, ha csak a naiv emberek fektetnék be megtakarításaikat, hamar elapadna a bevételi forrás. Amíg viszont a kapzsiság, a gyors meggazdagodás vezérli a megtakarításaikat befektetőket, addig ez a forrás bőven fog buzogni. Addig a „Marcsikáknak” meg Tarsolyoknak mindig lesz ügyfelük, akiknek az elbukott pénzét mi fogjuk összeadni.
Amíg azt nem mondják nekik: így jártak! (Viola János Pilisvörösvár)
A Fórum oldalon megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik a szerkesztőség álláspontját.
A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a meg nem rendelt kéziratokat rövidítve és szerkesztve közölje a lap nyomtatott vagy online változatában.