A Facebookon egymás után jelentkeznek be ismerőseim, hogy megnyugtassanak: biztonságban vannak. A technika áldásaival, az információs sztrádával, az utazás szabadságával és a terror térhódításával egyszerre találkozom szombat hajnalon.
A döbbenet, a megrázkódtatás súlya növeli az együttérzés, az összetartozás érzését, virágok, gyertyák gyűlnek a tragédiák színhelyén, francia színekbe öltöznek jellegzetes külföldi építmények, félárbócon a nemzeti zászlók, szolidaritási akciók indulnak világszerte, államférfiak sora ítéli el a történteket. Emberi gesztusok sora válik földrészeken átívelő kézfogássá, azt sugallva: együtt teszünk róla, hogy ilyen többé ne történhessen meg. Felemelő, megható pillanatok.
Ugyanakkor pattanásig feszülnek az idegek mindenütt, a riadókészültség ezernyi jelébe ütközünk, a félelem óvatossága mást diktál, mint a normális elővigyázatosságé: jellemző, hogy egy Párizs egyik külvárosában megtartott esküvőn petárdák durrantak, mire az ünneplőket rendőri egységek vették körül, s helikopter körözött a helyszín fölött; gyanús csomagokat figyel maga körül mindenki. Leállított repülőjáratok, üres vasúti kupék és vendéglátóhelyek, kihalt utcák, bezárt iskolák, múzeumok jelzik egy napsütéses őszi hétvégén, hogy mostantól megint éberebb lesz a világ.