A jelentkezők harmada jut el a kiképzésig, onnan ezeknek alig ötöde kerül be a díszszakaszba. Ezt követően hat hónapig kell tökéletesíteniük tudásukat, miközben a sírnál lévő szálláson élnek. Nem kapnak kimenőt, nem fogadhatnak látogatót, gyakorlatoznak, huszonnégy órás váltásban díszőrséget adnak és minden szabadidejükben az egyenruhájukkal foglalkoznak.
Nemhogy szakadás vagy ránc, de hajtogatás nyoma vagy parányi félrevasalás sem megengedett. A vastag gumitalpú, a szebb csattanás kedvéért fémlappal megerősített cipőnek makulátlanul kell csillognia. Az előírt testmagasságon kívül mindez a katonanőkre is vonatkozik. Közülük eddig hárman kerültek a kiválasztottak közé.
A díszőrségben legalább kilenc hónapot leszolgálók zubbonyuk jobb zsebére felvarrhatják az ismeretlen katona sírja őreinek babérkoszorús fémjelvényét, amelyet a legfeljebb két évig tartó feladat végén is megőrizhetnek. Cserébe a szakaszból való távozásuk után sem ihatnak alkoholt, nem káromkodhatnak nyilvános helyen, nem keveredhetnek verekedésbe és semmilyen más módon sem hozhatnak szégyent a díszőrségre. Az amerikai fegyveres erőknél ez a második legritkább jelvény, alig hétszázat adtak ki belőle. Ennél kevesebb csak az űrhajósokéból készült.
Az ismeretlen katona sírjában három koporsó nyugszik. Négy volt, de a vietnami háborúban elesett ismeretlen katonáról utólag a genetikai vizsgálat kiderítette, hogy Michael J. Blessie hadnagy a légierőtől, akinek családja kikérte a maradványait. Így hárman maradtak az első és a második világégésből, illetve a koreai háborúból. A negyedik koporsó helye fölött most valamennyi, ismeretlen helyen nyugvó amerikai katonára emlékező felirat van. Különböző források szerint 41–83 ezer emberről van szó, akiket a mai napig keresnek. A Pentagonban külön részleg foglalkozik felkutatásukkal.
2003-ban a csak Virginiában tíz életet kioltó Isabel hurrikán érkezésekor a 3. Gyalogezred parancsnoka utasította a díszszakaszt, hogy húzódjon biztonságos helyre. A katonák megtagadták a parancsot, és a száz kilométeres szélben is rendületlenül számolták a huszonegy másodperceket. „Olyan biztos, mint a pokol, hogy nem szándékozom maradék katonaidőmet úgy tölteni, hogy mindenki tudja rólam, én voltam az a tökkelütött idióta, aki nem bírt ki egy könnyű szellőt,
és elhanyagolta a szolgálatát!” – mondta egyikük.
A nemzeti ünnepen, július 4-én este az éppen őrséget adó katona huszonegy másodpercig látni fogja a Washington fölötti tűzijátékot, aztán „jobbra át”-ot vesz, kivár, és nekiindul a huszonegy lépésnek.
Ez is Amerika, nem csak Donald Trump.