Ugyanez jellemzi az országokat is. Ma egy ország tőkéjének nagyobb részét az immateriális tőke teszi ki, ésminél inkább fejlődni akar, annál inkább növelnie kell ezt. A Világbank által készített, nemzetközileg nagy visszhangot kiváltó (Magyarországon azonban sajnos egyáltalán nem ismert) tanulmány szerint 2000-ben a legfejlettebb államok tőkéjének már több mint 80 százalékát tette ki az immateriális tőke, és a közepesen fejlett országokban is megközelítette a 70 százalékot. Az országok esetében az immateriális tőkét elsősorban a munkaerő képzettsége és munkavégző képessége (testi és lelki egészsége), a jogbiztonság, az elszámoltathatóság, a politikai stabilitás, az erőszakmentesség, a hatékony kormányzati működés, a szabályozás és ellenőrzés minősége, valamint a korrupciómentesség alkotja.
Mindebből következően a vállalkozások tőkeellátottságának növelése érdekében elsősorban a következőkre van szükség: Világszínvonalúvá kell fejleszteni az oktatási rendszerünket a bölcsődétől az egyetemig és a felnőttoktatásig. Számos ország példája bizonyítja, hogy ez nem lehetetlen. Például Dél-Korea vagy Tajvan akkor tette eztmeg, amikor a gazdasági fejlettség jóval alacsonyabb szintjén állt, mint ahol jelenleg Magyarország. Az utóbbi időben pedig Lengyelország a jó példa arra, hogy rövid idő alatt jelentős javulást lehet elérni e téren.
Elengedhetetlen, hogy számottevően javítsuk a lakosság egészségi állapotát, hiszen egészséges gazdaságot csak egészséges munkaerő tud létrehozni. A magyar lakosság egészségi állapota viszont Európában a legroszszabbak közé tartozik. Ezért jelentősen fejleszteni kell a gyógyító egészségügyi ellátást – ez azonban messze nem elegendő, ugyanis az emberek egészségét mintegy 45 százalékban az életmód, 40 százalékban a környezet határozza meg, és mindössze 15 százalékban a gyógyító egészségügyi ellátás (az egyszerűség kedvéért a genetikai tényezőket itt figyelmen kívül hagytuk). Ezért kiemelt figyelmet érdemelnek a betegségmegelőző tevékenységek, a helyes életmód elsajátíttatása, illetve a környezet állapotának javítása.
Nélkülözhetetlen feltétel a jogbiztonság megteremtése is – kiszámítható és átlátható jogalkotással, a demokrácia, a társadalmi részvétel kiszélesítésével, és általában a jó kormányzati működéssel, illetve az ehhez szükséges intézményi rendszer kialakításával.
Nem tűrhető a korrupció semmilyen formája sem (különösen elfogadhatatlanok az olyan, hatalmas társadalmi károkat okozó korrupciós jelenségek, amelyek révén például a pártoknak a választási kampányra ténylegesen elköltött pénzei a többszörösét teszik ki a hivatalosan kimutatott összegeknek). A legjobb nemzetközi gyakorlat, és a témával régóta szakszerűen foglalkozó civil szervezetek és intézmények javaslatainak felhasználásával haladéktalanul részletes korrupcióellenes intézkedési tervet kidolgozni és végrehajtani.
A politikai stabilitás egyik alapfeltétele a méltányos jövedelemelosztás, illetve az arányos közteherviselés. Ennek feltétele a megfelelően igazságos adó- és támogatási rendszer. Idetartozik az adócsalások elleni határozott fellépés, különös tekintettel a nagy adózók által elkövetett visszaélésekre. Minderre szintén számos, részletesen kidolgozott javaslat áll rendelkezésre, „csak” meg kellene valósítani ezeket. Az elmúlt években pénzügyi és egyéb szempontból is végletesen legyengített állami szervek, hatóságok megerősítése elodázhatatlan. Ezek közé tartoznak például a környezetés természetvédelmi, vízügyi és népegészségügyi szervek, de idesorolható az adóhivatal is, amelyre – különösen Horváth András volt NAV-dolgozó nyilvánosság elé lépése óta – ma már sokan úgy tekintenek, mint a szakszerűtlenség és tisztességtelenség szimbólumára.
A fentiekből látható: a hazai vállalkozások tőkeellátottságának jelentős növelése elsősorban politikai akarat kérdése.
A szerző a Levegő Munkacsoport elnöke