Irakban egy fiatal lányt elrabolnak, majd eladnak az Iszlám Állam harcosainak szexrabszolgaként. Egy szíriai fogdában egy férfit szexuálisan bántalmaznak, hogy megbüntessék valós vagy vélt politikai hovatartozása miatt. Dél-Szudánban egy nőnek számítania kell rá, hogy aratás közben fegyveres férfiak támadják meg, ha nem akarja, hogy élelem nélkül maradjon a családja. Boszniában egy nő naponta elsétál az épület mellett, ahol 20 évvel ezelőtt a háború alatt naponta megerőszakolták. Ilyen a valóság világszerte a fegyveres konfliktusok idején elkövetett szexuális erőszak áldozatai, nők, gyermekek és férfiak számára.
A múlt év óriási haladást hozott az ilyen, erőszak elleni harcban. Londonban, 2014 júniusában világméretű csúcsértekezletet rendeztek, melyen politikai döntéshozók, kutatók, a civil társadalom képviselői és túlélők ezrei gyűltek össze, hogy megerősítsék elkötelezettségüket az emberi jogi jogsértések megszüntetésére. Ebben a küzdelemben érintett országok számos fontos kötelezettséget vállaltak. A Kongói Demokratikus Köztársaságban például elnöki megbízottat neveztek ki a konfliktusok idején elkövetett szexuális erőszak és a gyermekek toborzása elleni küzdelemre, Kolumbiában pedig megkülönböztetett szerepet biztosítanak a túlélők számára a polgárháborút lezáró békemegállapodásról szóló tárgyalásokon.
Ám sajnos a tavalyi év sikerei mellett új és rémisztő kihívásokkal találkoztunk. Áprilisban a Boko Haram nevű kegyetlen szélsőséges csoport került a címlapokra azzal, hogy Nigériában 276 diáklányt raboltak el egy diákotthonból. 2014 augusztusában az IS jazidi nőket támadott meg Észak-Irakban, akik közül több százat elfogtak és szexuális rabszolgaságra kényszerítettek. A barbárság és a kegyetlenség felső fokát jelzik azok a borzasztó történetek, amelyeket azok a nők meséltek el, akiknek sikerült elmenekülniük. Fiatal nők inkább öngyilkosságot követnek el, mintsem az IS fogságában éljenek.