Tucatnyi európai újságíróval ültük körül az asztalt egy héttel ezelőtt Bejrútban. Egyszer csak csipogni kezdtek az okostelefonok: robbantás volt a városban. A társaság felbolydult, próbálta kideríteni, mi történt. Már azt tervezgettük, hogyan jutunk el a helyszínre – a tudósítás az első, a vacsora várhat. Az egyetlen helyi kolléga azonban igyekezett lehűteni a kedélyeket. Ne aggódjunk, mert noha a robbanás a hír szerint kétsaroknyira történt, még csak nem is hallottuk. „Tudósítottam a Hariri-gyilkosságról. Higgyétek el, az nagyot szólt. Ez semmi, üljetek szépen vissza” – mondta. (Rafik Hariri miniszterelnököt 2005-ben 1800 kilogramm, autóba rejtett TNT-vel gyilkolták meg.)
Az eset jól illusztrálja, hogy a libanoniaknak mennyire más elképzeléseik vannak a biztonságról, mint nekünk. Az elmúlt évtizedekben nem sok részük volt békében. A huszonöt évig tartó polgárháborúnak 1990-ben lett vége, de azóta is gyakori az összecsapás a déli határon Izraellel, az egyik 2006-ban háborúba is torkollott.
A határ nem állja útját a 2011-ben kezdődött szíriai konfliktusnak, vele a menekülteknek és a terroristáknak sem. Novemberben az Iszlám Állam két öngyilkos merénylője 43 embert ölt meg és több mint kétszázat megsebesített Bejrútban.