Immár a napnál is világosabb, hogy Gulyás Gergely és Kövér László nem értett egyet Matolcsyék eszement költekezésének titkosításával. Előbbi újságírók előtt el is ismerte, hogy kizárólag a frakciófegyelem miatt voksolt igennel a törvény módosítására. Kövér ezt nem mondta ki ugyan, de nemtetszését ország-világ tudtára adta azzal, hogy az utolsó pillanatig kivárt, és így küldte tovább azt a köztársasági elnöknek, akit viszont már nem kötött a frakciófegyelem, így megtehette, hogy nem írja alá, hanem normakontrollt kérve az Alkotmánybírósághoz továbbítja az új paragrafusokat.
Nem először védekezik Gulyás módjára a frakciófegyelemmel egy képviselő valamely még a sajátjai szerint is rossz, alkotmánysértő vagy csupán bizonyos érdekkörök sumákolását, lopását, közvagyonlenyúlását segítő törvény kapcsán. S általában hozzáteszik: „így működik a többpárti parlamenti demokrácia".
Ez persze nem igaz. Valódi demokráciában legalábbis nem. David Cameron brit miniszterelnök 2013-ban ádáz küzdelmet vívott azért, hogy megszerezze a parlament támogatását a szíriai beavatkozáshoz. Nem kapta meg. És ez nyilván nem csak az ellenzéken múlt. Nem támogatták a sajátjai sem, legalábbis nem elegen ahhoz, hogy az esetleg átszavazó ellenzékiekkel együtt meglegyen az igenlő többség.