Azerbajdzsánban nem okoztak nagy meglepetést a Panama-dokumentumok. Pedig ott egészen az elnöki családig ért a botrány, amelyet a Mossack Fonseca ügyvédi irodától kiszivárgott dokumentumok okoztak. Kiderült ugyanis, hogy egy offshore cégen keresztül Ilham Alijev és családja tulajdonában van egy jól jövedelmező aranybánya. Ám Bakuban ez nem nagy ügy: évek óta nyilvánosak azok a dokumentumok, amelyek azt bizonyítják, hogy offshore vállalatokon keresztül az Alijev családé a fél ország. Az elnök lányainak a nevén van egy mobiltelefon-társaság, amely sorra nyeri az állami szerződéseket, továbbá egy, a nemzeti légitársaságot kiszolgáló, busásan jövedelmező cég is. Az Alijev családhoz köthetők a Baku belvárosát modernizáló ingatlanfejlesztők és az Eurovíziós Dalfesztivál üvegpalotáját építő cégek is. Most csak annyi derült ki, hogy az említett bányában a korábban sejtettnél is nagyobb az elnöki család tulajdoni hányada.
Mindezt onnan tudjuk, hogy egy újságírónő, Hadízsa Iszmajilova feltárta és dokumentumokkal bizonyította, hogy a fenti vállalkozások offshore cégeken keresztül mind az elnöki család tulajdonában vannak. Alijev nyilvánosan nem reagált az említett cikkekre, de Iszmajilova élete egyre nehezebb lett: fenyegetéseket kapott, intim felvételekkel zsarolták. 2014 decemberében mondvacsinált indokkal letartóztatták, majd tavaly nyáron hét és fél év börtönre ítélték.
Alijev washingtoni útjára készülve, hogy jobb színben tűnjön fel, kegyelmet adott több mint két tucat politikai fogolynak a közel százból. Ám Hadízsa Iszmajilova továbbra is börtönben van. Ez mutatja, hogy Alijev mennyire fél tőle, és azt is, milyen óriási ereje van a tényfeltáró újságírásnak. Azerbajdzsánban elég volt egyetlen kemény újságírónő, és a rezsim annyira megijedt, hogy a nemzetközi tiltakozás ellenére egy átlátszó ürüggyel börtönbe csukatta.