Néha pár tizedszázalékkal javulnak az élveszületés és a halálozás adatai, máskor ugyanannyival romlanak. Amelyik politikai erő hatalmon van, javuláskor diadalmasan mutat a rövid távú adatokra, hogy na, ugye? Az ellenzék meg minden minimális romlásnál vádlón fölemeli a mutatóujját: ugye, hogy nem?
Nézi az ember az idősoros adatokat, és néha mintha közvetlen és egyértelmű lenne az összefüggés. Például 1990-ben, a rendszerváltozáskor, amikor elvileg felszabadulást, reményt, a várható jobb életkilátások esélyét kellett volna érezniük az embereknek, 14 ezrelékre, az eddigi legmagasabb értékre ugrott föl a halálozási ráta. Szoktuk mondani, hogy a megnövekedett bizonytalanság, a szorongás miatt. És el szoktuk felejteni, hogy 1960 és 1980 között, a Kádár-korszak növekvő életszínvonalú évtizedeiben nőtt legjobban a mortalitás. (Szerintem például azért, mert akkor telt először az addigi szegények tömegének mindennap cigarettára és alkoholra.)
1980 és '90 közt is emelkedett a halálozási mutató – de csak négytizednyit. Azóta alacsonyabb, de nem sokkal. 2013-ban és '14-ben volt a legkisebb – de akkor is csak 12,8 ezrelék. 2015-ben visszakúszott 13,4-re, és 2016 első két hónapjában is (az MTI-nek a KSH-ra hivatkozó adatai szerint) ugyanott maradt. Tavaly télen volt influenzajárvány – idén nem.