Jane Goodall, a világ egyik legismertebb környezetvédője minden előadásába belefűzi a paradoxont: az ember meg van győződve róla, hogy a valaha élt legintelligensebb faj a földön, tisztában van vele, hogy a jelenlegi életformájával elpusztítja a bolygót, fél is, de mégsem tesz ellene semmit – ahogy jelenleg New Yorkban sem.
A riói éghajlat-változási keretegyezmény 22 éve született, azóta széles körben ismert, hogy klímánk az emberi tevékenység következtében melegszik. Azóta összehoztunk egy kiotói egyezményt, amely nagyjából ötszázalékos üvegházgáz-csökkentést irányzott elő a fejlett országokban, de ezt sem tartottuk be, a légkör széndioxid-koncentrációja töretlenül emelkedik.
Csak két gazdasági centrum, az EU és az USA mérsékelte érdemben saját kibocsátását – főleg azzal, hogy az ipari termelést, ezzel a kibocsátást Ázsiába telepítette. Most új, valóban hatékony megállapodásra várunk, amelyről talán majd jövőre, Párizsban születhet egyezség – bár a jelek egyelőre nem ezt mutatják. Mindössze ennyit tudtunk felmutatni a földi életfeltételeket fenyegető talán legaggasztóbb veszéllyel szemben.