Március 17-én reggel egy nem jogerős fakivágási engedély alapján a Főkert Nonprofit Zrt. megkezdte a korábban bezáratott városligeti Kertem nevű létesítmény területén álló fák jelentős részének kivágását. A riadóláncon terjedő hírek hatására rövid időn belül tiltakozók siettek a helyszínre, akiknek a fellépése nyomán a munkákat felfüggesztették. A legújabb budapesti fairtási akció csak néhány nappal követte a József nádor tér zöld felületének letarolását, amit egy luxusszálloda kialakítása miatt létrehozandó (egyéb tekintetben szükségtelen) mélygarázs építésével indokoltak. Az első városligeti fák ledöntése azonban a vártnál nagyobb ellenállást váltott ki.
A múzeum liget projekt keretében számos „ikonikus" épületet húznának fel Európa első – de már sokszor megcsonkított – közparkjának szélein és közepén. Ha a tervek megvalósulnának, az összefüggő zöld felület tovább sérülne, és az épületeket körítő díszletté silányulna. Hiába csökkentenék a ligeti aszfaltutak szélességét és törnék fel a Felvonulási tér kövezetét, a nemzeti galéria épülete szinte mindenhonnan a kikapcsolódni vágyók látóterébe tolakodna. Az új épületekre elfecsérlendő százmilliárdokat sokkal jobb lenne már meglévő, értékes, de pusztuló budapesti épületek múzeumi helyszínekké történő átalakítására költeni, amint arra már számos neves építész, tájépítész és szakmai szervezet is rámutatott. Bár a hivatalos propaganda szerint az elsődleges cél a liget megújítása, a meghagyásra szánt fák csak fügefalevélként takarnák el a valódi szándékot, a hatalmas ingatlanfejlesztést.
A korábban a Városligetet fenntartó Főkert Zrt. ma már csak másodhegedűs a Városliget felett teljhatalmat kapott Városliget Zrt. mellett. A fakivágásban a jelek szerint mégis részt vesz. Egyes zöldfelületi fejlesztések persze szükségessé tehetik egészséges fák kivágását is, de ebben az esetben egy sokak által vitatott és Budapest korábban elfogadott városfejlesztési koncepciójával ellentétes, a városra kívülről ráerőltetett diktátummal van dolgunk – tehát a Főkert új szerepbe került. A cég által jegyzett korábbi átépítések – például az Erzsébet tér esetében – jellemzően kis faveszteséggel jártak.